Niezapomniany piknik dla rodzin – organizacja i pomysły

Letnie pikniki dla rodzin, to wspaniała okazja do integracji i promocji pozytywnego stylu życia. Słońce, piękna pogoda oraz myśl o długo oczekiwanym urlopie powoduje, że chętniej wychodzimy z domu, szukamy kontaktu z innymi ludźmi oraz z otwartością podchodzimy do nowych wyzwań.

Dlatego też wydarzeniem kończącym roczny cykl spotkań dla mam był  letni piknik. W tym artykule nie tylko opisze przebieg organizowanego przeze mnie wydarzenia, ale również przedstawie Ci kilka rad na temat organizacji letnich pikników. Jeśli jesteś zainteresowana tematem, to zapraszam do lektury.

Piknik dla rodzin – jak zorganizować

Specjalnie dla osób, które śledzą wydarzenia Karuzeli Familijnej w poszukiwaniu informacji na temat organizacji eventów i promocji wydarzeń, przedstawie kilka rad, które mogą okazać się pomocne.

Postaw na różnorodność

Każde wydarzenie wymaga indywidualnego podejścia oraz pracy nad programem, promocją oraz atrakcjami piknikowymi. Warto zaproponować różnorodne atrakcje oraz doświadczoną kadrę animatorów, która pomoże uczestnikom pikniku odnaleźć najlepsze atrakcje dla siebie.

Przed stworzeniem planu atrakcji zastanów się dla kogo tworzysz dane wydarzenie. Ważne byś dokładnie opisała grupy osób, które chcesz zaprosić, by móc uchwycić potrzeby, jakie nimi kierują.

Pamiętaj, że w trakcie pikniku niezwykle ważne jest zapewnienie różnorodnych atrakcji dla dzieci. Dzięki temu zarówno maluch, jak i starszak nie będzie miał okazji się nudzić.

Określ cel

Organizacja pikniku dla rodzin może być świetną okazją do promocji zdrowego stylu życia lub do szukania kontaktu z naturą. Jeśli wzbogacisz swoje wydarzenie o dodatkową wartość, jakim jest idea pikniku, łatwiej nawiążesz kontakt z Twoimi odbiorcami.

Wykorzystuj wydarzenia do szerzenia pozytywnego stylu życia. Niech Twoja praca niesie za sobą uśmiech, dobre myśli i energie, która motywuje nas do codziennej aktywności.

Stwórz program

Program pomoże Ci uchwycić wszystko w całość oraz umożliwi zachowanie kontroli nad przebiegiem wydarzenia. Ważne byś stworzyła taki program, w którym rozpisane będą wszystkie atrakcje, łącznie z informacją kto je przeprowadzi oraz o której godzinie.

Program wydarzenia powinien być przedstawiony Twoim gościom, dzięki czemu każdy z uczestników będzie mógł wcześniej zdecydować na które atrakcje chce przyjść.

I przede wszystkim pamiętaj, że program wydarzenia omawiasz w pierwszej kolejności z zaproszonymi przez Ciebie partnerami. Jeśli dla nich Twój program będzie ok – ruszasz z nim dalej.

Dobra organizacja

Pamiętaj, że organizacja pikniku wiąże się ze zdobyciem zgody na organizacje pikniku przez właściciela gruntu. Dla przykładu, jeśli planujesz organizacje wydarzenia w parku, najpierw ubiegasz się o stosowną zgodę do Urzędu Miasta. Dopiero później promujesz wydarzenie.

Działaj z wyprzedzeniem. Okres letni, to czas urlopowy w trakcie którego wiele osób wyjeżdża. Ponadto, w ciepłych miesiącach organizowanych jest wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Dlatego warto wcześniej rozpocząć promocje, by przykuć uwagę uczestników zanim inne firmy zaczną promować swoje wydarzenia.

Postaraj się zdobyć patronat medialny od portalu lub bloga wokół którego są skupieni Twoi odbiorcy. Dla przykładu, moim patronem medialnym został portal Pomysłowi Rodzice, który pomaga w znalezieniu m.in. atrakcji dla rodzin i dzieci. Na ich portalu znajduje się również opis Karuzeli Familijnej, dzięki któremu mamy mogą dowiedzieć się o mojej pracy.

Partnerzy – gwarancja sukcesu

Gwarancją Twojego sukcesu są ludzie, z którymi współpracujesz. Dlatego wybieraj starannie partnerów i określ jakie cele chcesz zrealizować poprzez organizowane wydarzenie. Twoi partnerzy powinni czuć się częścią Twojego wydarzenia. Ważne byś wywiązała się ze wszystkich ustaleń i zadbała by każdy z nich dostał pakiet niezbędnych informacji, które pomogą im w ich pracy.

Animatorzy i specjaliści ds. eventów

Nie wiem czy wiesz, ale jako młoda studentka pracowałam jako animatorka. Następnie zostałam menedżerem sali zabaw ds. promocji i rozwoju i tym samym stałam się osoba odpowiedzialną nie tylko za działania promocyjne, ale również za zarządzanie zespołem animatorów.

Z mojego doświadczenia zawodowego wiem, że praca animatora to kopalnia możliwości. Dzięki niej można rozwinąć szereg umiejętności społecznych oraz połączyć własne pasje z pracą. Tak zresztą sama zrobiłam w trakcie pracy nad pierwszym muzealnym pokojem zagadek, jaki współtworzyłam dla Muzeum Śląskiego.

Niestety w Polsce praca animatorów nadal jest utożsamiana z Panią od malowania buziek lub z opiekunką od dzieci. I tym samym wiele osób nie docenia potencjału tego zawodu. Jeśli dla Ciebie wybór animatorów nie jest priorytetem, to obawiam się, że Twoje wydarzenie może Cię rozczarować.

Pamiętaj – energia ludzi z którymi pracujesz buduje Twoje wydarzenie. Najlepszy sprzęt i najróżniejsze atrakcje nie zastąpią uśmiechniętego, pełnego energii i pomysłów zespołu, który utożsamia swoją pracę z misją.

Animacja to pobudzanie innych do działania. Dzięki animatorom innym ma się chcieć działać, nawiązywać kontakty, rozmawiać i brać udział w przygotowanych atrakcjach. To dzięki animatorom masz szanse stworzyć relacje z Twoimi odbiorcami.

Nasz czerwcowy piknik dla rodzin

Podsumowanie wydarzenia

Czerwcowy piknik dla rodzin, który organizowaliśmy przy współpracy z Cudotwórnią Kids, łączył elementy edukacyjne ze świetną zabawą dla każdego. Nasi goście mieli okazję m.in. zapoznać się z podstawowymi elementami związanymi z bezpieczną podróżą dziecka w samochodzie, jak i walorami płynącymi z chustonoszenia.

Ponadto, w trakcie pikniku odbywała się letnia sesja zdjęciowa przygotowana przez profesjonalną fotograf Izabelą Gawron. Głównymi atrakcjami były zabawy z animatorami, duże klocki XXXL, piłka nożna na wesoło, czy wodna siatkówka.

Nie zabrakło również specjalnej atrakcji dla mam, czyli treningu pod chmurką z trenerką Magdaleną Kłos znaną z programu dla mam o nazwie Strong Mum. W trakcie spotkania Magdą mamy dowiedziały się również podstawowych informacji na temat rozejścia mięśnia prostego oraz o podstawowych zasadach bezpiecznego treningu. Magda opowiedziała również dlaczego podczas ćwiczeń nie powinno się angażować dzieci, jako przysłowiowe ciężarki.

Dzieci miały okazję pobawić się ze specjalistami od organizacji wydarzeń z Cudotwórnii Kids oraz z Ulą Orkisz z Sali Zabaw Kangurek. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy zabawy z chustą, tunelem animacyjnym, basen z kulkami, pokaz baniek mydlanych, czy konstruowanie budowli za pomocą dużych klocków. Dla chętnych uczestników czekała również dodatkowa atrakcji w postaci malowania buziek 🙂


rozwój osobisty dla mamAutorka: Magdalena Nowak

Wieloletnia animatorka społeczna, specjalistka ds. komunikacji oraz organizatorka wydarzeń dla kobiet. Z pasji trenerka umiejętności społecznych. W wolnym czasie uwielbia eksperymentować w kuchni oraz czytać książki.

Jeśli interesujesz się animacją zapraszam do przeczytania:

Zalety pracy animatora

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o moich wydarzeniach zapraszam Cię do śledzenia profilu Karuzeli Familijnej na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *