Plan porodu: czy warto go spisać?

Czym jest Plan Porodu?

Plan Porodu jest dokumentem, zawierającym szczegółowy opis naszych oczekiwań względem porodu oraz opieki nad noworodkiem tuż po urodzeniu. Najlepiej wypełnić go razem ze swoim lekarzem prowadzącym lub położną środowiskową, której wizyty przysługują każdej kobiecie po 21 tygodniu ciąży. Z przygotowanym Planem Porodu kobieta powinna zapoznać personel medyczny w momencie przyjęcia na oddział, kiedy rozpoczęła się akcja porodowa. Położna, która będzie odbierać poród jest TEORETYCZNIE  zobowiązana do respektowania zawartych tam uwag. Dlaczego użyłam słowa TEORETYCZNIE? Ponieważ często zdarza się, że spisanego planu porodu nikt nie czyta. Gubi się on gdzieś w gąszczu papierów, które wypełniamy  po przekroczeniu progu odpowiedniego oddziału. Później jesteśmy zbyt mocno skoncentrowane na samej akcji, aby mieć siłę na przekazanie prośby o respektowanie przekazanego planu porodu.

 

Kiedy mamy gwarancję, że nasz Plan Porodu zostanie zrealizowany?

Tak naprawdę gwarancję, iż nasz Plan Porodu zostanie zrealizowany daje nam wykupienie usługi prywatnej położnej, z którą spotkamy się przed terminem porodu w celu omówienia wszelkich szczegółów. W innym przypadku liczymy na łut szczęścia, który pozwoli nam trafić akurat na taką położną, która poprosi nas o przekazanie Planu Porodu. Wiem, że wiele szpitali zarzeka się, iż na ich oddziałach przy każdym porodzie ten dokument jest istotnym elementem porodu. Niestety wiem też, że wiele znajomych mi kobiet, przywiozło wypełniony i nieprzeczytany przez nikogo Plan Porodu z powrotem do domu.

 

W tej sytuacji oczywiste jest, że nasuwa się pytanie: czy warto poświęcić własny czas, aby taki plan sporządzić?

 

Odpowiedź jest prosta – TAK.

Dlaczego?

 

Po pierwsze, sporządzenie Planu Porodu należy do naszych praw jakie wynikają z Standardów Opieki Okołoporodowej i choćby dlatego powinniśmy go wypełnić.

Po drugie, przekazując go personelowi spełniłyśmy nasz obowiązek i tym samym nikt nie może nam zarzucić, iż nie poinformowałyśmy szpitala o naszych oczekiwaniach. Krótko mówiąc – ten dokument może stanowić naszą kartę przetargową w sytuacji, kiedy opieka nad nami i naszym dzieckiem podczas porodu i tuż po nim, znacznie odbiegała od naszych oczekiwań.

Po trzecie, wypełnienie tego dokumentu jest fantastycznym sposobem na poukładanie w naszej głowie całego przebiegu porodu. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest wypełnienie wszystkich punktów razem z osobą, która będzie nam towarzyszyć podczas narodzin dzidziusia. Dzięki temu na sali będzie znajdować się osoba, która zna Wasze oczekiwania i będzie mogła je przekazać położnej lub lekarzowi. Wśród pytań, jakie znajdują się w Planie Porodu, znajduje się istotne pytanie dotyczące tego, co według Was jest niezgodne z Waszą wizją porodu.


Odpowiadając na to pytanie, warto zastanowić się czy:

 • chcemy, aby w trakcie porodu uczestniczyli studenci;
 • położna powinna namawiać osobę towarzyszącą do przecięcia pępowiny;
 • zgadzamy się na podawanie nam leków bez uprzedniego poinformowania nas o tym;
 • życzymy sobie, aby położna informowała nas o postępach porodu;
 • oczekujemy dostępu do prysznica/wanny
 • jesteśmy zainteresowane niefarmakologicznymi sposobami na uśmierzenie bólu, jak gaz rozweselający, czy aparat TENS – warto sprawdzić, czy szpital, w którym chcemy rodzić, ma tego typu wynalazki na wyposażeniu oddziału;
 • chcemy, aby w trakcie badań osoba towarzysząca wychodziła z sali.

Na koniec pamiętajmy o tym, aby kopię planu porodu miała ze sobą osoba towarzysząca, która będzie mogła osobiście wręczyć go naszej położnej z prośbą o jego przeczytanie. Dzięki temu zwiększamy szansę, iż nasz poród będzie przebiegał zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

 

Jak wypełnić Plan Porodu?

Przede wszystkim z głową. Twórzmy racjonalne oczekiwania wobec szpitala, które mają na celu zwiększyć nasz komfort psychiczny podczas porodu oraz nie dopuścić do sytuacji, w których czułybyśmy się upokorzone. Pamiętajmy jednak, że takie zabiegi jak podanie lewatywy, czy golenie krocza mają swoje realne uzasadnienie.


 1. Jakie mam w stosunku do Ciebie oczekiwania?
 2. Co możesz zrobić, aby pomóc mi przez to przejść?
 3. Czy chcę, abyś był w trakcie całego porodu oraz czy Ty tego chcesz?
 4. Kto ma przeciąć pępowinę?
 5. Czy jesteś pewny, że kiedy pod wpływem bólu zacznę na Ciebie krzyczeć, to będziesz potrafił schować dumę do kieszeni? Czy zrozumiesz, że stoję przed ogromnym wyzwaniem i liczę na Twoją bezinteresowną pomoc?
 6. Czy jeśli z przyczyn niezależnych ode mnie, nie będę mogła kangurować, to czy Ty weźmiesz w objęcia nasze/moje dziecko?
 7. Czy naprawdę decydujemy się na wspólny poród i co to dla nas oznacza?
 8. Na jakie środki przeciwbólowe się zgadzam?

Często w trakcie spisywania Planu Porodu pojawiają się pytania z natury medycznej, które możemy spisać, a następnie zadać naszemu lekarzowi prowadzącemu lub położnej. Dzięki zdobytej wiedzy wzrośnie Wasza pewność siebie, przez co sam poród przestanie być tak tajemniczy i niepokojący.

 

Gdzie można znaleźć Plan Porodu?

Plan Porodu dostępny jest w szkołach rodzenia lub w szpitalach z oddziałami położniczymi. Najlepiej poprosić o taki plan szpital w którym chcemy rodzić lub sprawdzić na stronie głównej szpitala, czy jest on dostępny w formie PDF.

Warto zapoznać się także z informacjami znajdującymi się na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.

 

Jaki plan porodu warto mieć?

Przede wszystkim powinien być przemyślany i skonsultowany z położną lub lekarzem prowadzącym. Odpowiadając na pytanie należy mieć 100% pewność, że w pełni rozumiem na co się decyduje lub czego chce uniknąć. Warto także pamiętać, że spisany przez Was plan stanowi jedynie Waszą wstępną wizję, którą możecie zmienić podczas samego porodu. W końcu ciężko Wam teraz zadecydować, czy np. poradzicie sobie bez znieczulenia.

 

I na koniec.

Strach przed porodem jest czymś naturalnym. Warto zrobić wszystko, co w naszej mocy aby ten strach okiełznać, a często wiedza i przygotowanie są tym czymś, co dodaje nam pewności siebie i pozwala przegonić stres. Pamiętajcie, że poród mija, a dzięki niemu zyskujemy własnego, przecudownego Bobaska 🙂

 

Niniejszy tekst powstał, jako odpowiedź na pytanie podarowane naszemu Pożeraczowi Pytań – Panu Edziowi, który towarzyszy nam podczas każdego spotkania organizowanego w ramach projektu Coffee Mum. Pytanie jednej z uczestniczek brzmiało:

Plan Porodu, czy warto go mieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *