
Szukasz narzędzi, które pomogą Ci w organizacji edukacji domowej? Brakuje Ci pomysłów na edukacyjne zabawy? W tym artykule przeczytasz, jak możesz wykorzystać ulubione bajki w planowaniu zajęć dla dziecka. Na przykładzie serii książek o Żubrze Pompiku autorstwa T. Samojlika zobaczysz, jak w prosty i ciekawy sposób możesz wspierać dziecko w poznawaniu otaczającej nas przyrody.
Edukacja domowa – dlaczego warto
Edukacja domowa to nowy nurt w Polsce, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Rodzice rozczarowani współczesnym systemem edukacji, w którym zbyt często nie ma miejsca na indywidualne podejście do dziecka, poszukują nowych rozwiązań, które pomogą im świadomie wspierać jego rozwój.
Zwolennicy edukacji domowej, jako jej największą zaletę wskazują jej elastyczność, dzięki czemu mogą dobierać takie narzędzia, które są adekwatne do bieżących zainteresowań dziecka.
W edukacji domowej dziecko przyswaja materiał bez stresu i nieustannego porównywania się do swoich kolegów. Tutaj skupia się na swoich pasjach oraz potrzebach. Ten system umożliwia mu zapoznanie się z danym materiałem wtedy, kiedy poczuje się na to gotowe. Dzięki temu jeden dzień może poświęcić na zadania analityczne, by drugi spędzić z ulubioną lekturą.

Rodzice, którzy zdecydowali się na edukację domową wskazują również inny ważny jej element. Dzięki niej odzyskują wolność. Zaczynają żyć bez budzika, planów lekcji, prac domowych i systemu, który mocno ich ogranicza. Odzyskują czas, który mogą przeznaczyć na wspólne podróże, w trakcie których ich dzieci doświadczają świata zamiast poznawać go wyłącznie z kart podręczników.
Narzędzia wspierające rodziców w edukacji domowej
Jednym z najlepszych narzędzi, które wspiera rodziców w realizowaniu idei edukacji domowej, są książki. Dzięki temu, iż na obecnym rynku wydawniczym mamy różnorodne pozycje literackie, możemy dobrać takie bajki, które nie tylko odpowiadają na zainteresowania dziecka, ale również niosą za sobą wartość edukacyjną.

Przykładem takich książek są opowieści o przygodach Żubra Pompika autorstwa T. Samojlika, doktora nauk biologicznych, który razem ze swoją rodziną mieszka na skraju Puszczy Białowieskiej.


Edukacja domowa z Żubrem Pompikiem – pomysły na zabawy edukacyjne

Mapa Polski z Żubrem Pompikiem
W serii bajek o Pompiku znajduje się mapa Polski z oznaczonymi parkami narodowymi. Taką mapę możemy również wykonać w domu w większym formacie. A na niej, oprócz nazw poszczególnych parków, możemy namalować zwierzęta oraz rośliny, które tam występują.

Taka zabawa nie tylko pomaga utrwalić wiedzę z obszaru geografii i biologii, ale również stymuluje wyobraźnię dziecka oraz pozytywnie wpływa na kształtowanie myślenia analitycznego.

Przygotowana przez nas mapa może również być punktem wyjścia do zaplanowania rodzinnej podróży po Polsce, w trakcie której odwiedzimy rejony, które zostały opisane w bajkach o Pompiku.
Okładka książki
Projektowanie własnej okładki książki, to kolejna propozycja zabawy, która pomaga nam zaangażować dziecko do nauki.
W celu zaprojektowania takiej okładki dziecko najpierw powinno przeczytać ze zrozumieniem przedstawione historie, co umożliwi mu wykonanie projektu.

Tego typu zabawy umacniają też w dziecku poczucie sprawczości. Wcielając się w rolę ilustratora, to ono decyduje o ostatecznym wyglądzie okładki, a to z kolei pokazuje, że jego zdanie jest ważne.

Na tropach pór roku
W edukacji domowej ważne jest również, aby nauczyć dziecko samodzielności. Ta forma nauki nie tylko nakłada na rodziców odpowiedzialność za zdobywaną przez dziecko wiedzę, ale również zachęca młodego ucznia do aktywnego uczestnictwa w planowaniu nauki.

Zabawy edukacyjne, które są rozłożone w czasie, umacniają w dziecku takie cechy jak: pracowitość, sumienność, systematyczność, czy cierpliwość. Jedną z takich zabaw jest atlas zmieniających się pór roku, który dziecko ma wykonać w ciągu 12 miesięcy.
W tym atlasie może przyklejać zasuszone rośliny, które samo zebrało lub zdjęcia przyrody, jakie wykonało. Atlas może być również źródłem dodatkowych informacji na temat zmieniającej się przyrody i pór roku.

W wykonaniu tego zadania również pomocne mogą okazać się przygody Żubra Pompika i jego siostry Polinki, którzy wspólnie z ogromną ciekawością poznają otaczający ich świat. Dzięki bajkom dziecko może dowiedzieć się m.in. co robią żurawie późnym latem lub kiedy wykluwają się żółwie błotne.
Domowy teatrzyk
Przygody rodziny Żubra Pompika mogą również stanowić świetną inspirację w planowaniu scenariusza domowego teatrzyku.

Jak przygotować teatr w domu?
- Wytnij z tektury postacie występujące w bajce.
- Pokoloruj je w dowolny sposób, a następnie przyklej na długich patyczkach.
- Z kartonu przygotuj teatrzyk. Jeśli nie masz pomysłu, jak możesz go wykonać, to zapraszam Cię tutaj.
- Wspólnie z dzieckiem zaplanuj scenariusz przedstawienia oraz próby w trakcie których będziecie mogli wszystko przećwiczyć.
- Zaprojektuj zaproszenia.
- Zorganizuj pierwszy występ 🙂

Domowy teatrzyk, to zabawa, która rozwija naukę czytania, koncentrację, motorykę małą, mowę, wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętności społeczne takie jak komunikacja, czy zarządzanie sobą w czasie.
Rozwój emocjonalny
Opowiadania napisane przez Tomasza Samojlika są także wspaniałym źródłem inspiracji do rozmów na temat emocji.
Szeroka gama bohaterów o różnym typie osobowości pomaga nam lepiej zrozumieć różnicę, jakie występują w naszym zachowaniu.
Polinka, siostra Pompika, jest bardzo odważna, ciekawska i spontaniczna. Tata Pomruk ceni sobie spokój i odpoczynek. Mama jest uważna i cierpliwa. Natomiast sam Pompik stara się być bardzo samodzielny, ale jednocześnie nadal pozostaje bardzo ciekawym małym żubrem.

Te różnice wpływają na reakcje bohaterów w określonych sytuacjach, które ich spotykają. Przykładowo w książce z serii Żubr Pompik Wyprawy pt. „Dziarskie puszczyki” mamy historię o Polince, która bardzo chce udowodnić, że jest samodzielna.

Postanawia więc sama wyruszyć w podróż, by zdobyć kolejną górę znajdującą się w Wielkopolskim Parku Narodowym. Jej brat, Pompik, kierując się troską o młodszą siostrę postanawia jej towarzyszyć. Po drodze spotykają rodzeństwo małych puszczyków, które podobnie jak Polinka uważają się za samodzielne zwierzęta. W trakcie wspólnej wyprawy przekonają się, czym naprawdę jest samodzielność i czy nie warto uczyć się jej stopniowo.

Autor: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Media Rodzina
Zabawy z Żubrem Pompkiem dla każdego
Pamiętaj, że przedstawione przeze mnie pomysły na zabawy edukacyjne mogą wykorzystać zarówno rodzice, którzy zdecydowali się na edukację domową, jak i rodzice którzy pozostają w tradycyjnym systemie edukacji.

Wszystko zależy od naszych możliwości i zaangażowania. Warto jednak mieć na uwadze, że proponując dziecku ciekawe formy aktywności pokazujemy mu, że nauka nie musi być nudna. To od nas, rodziców, w dużej mierze zależy, jaki stosunek do edukacji będzie miało nasze dziecko.

Codzienny kontakt z dzieckiem i sposób w jaki spędzamy nasz wspólny czas wpływają na jego rozwój. Osobiście uważam, że nic tak nie buduje więzi między rodzicem i dzieckiem, jak właśnie wspólna zabawa, która angażuje każdą ze stron.

Dlatego gorąco zachęcam Cię do literackiej podróży razem z rodziną żubrów wymyślonych przez biologa Tomasza Samojlika. Gwarantuję, że bajki nie tylko okażą się wciągającą lekturą, ale również zauroczą Cię pięknymi ilustracjami.
Dzięki temu, że są dostępne w różnych formatach, będziesz mogła dobrać takie książki, które są dla Ciebie najwygodniejsze. Ja uwielbiam broszurowe wydania, ponieważ mogę je zabierać ze sobą wszędzie.

Na blogu znajdziesz:
Recenzje serii bajek o przygodach Kici Koci.
Przepis na owsiankę z patelni
Artykuły dotyczące rozwoju osobistego.
Autorka recenzji

Magdalena Nowak
Inicjatorka wydarzeń dla kobiet.
Animatorka społeczna i kultury.
Specjalistka ds. komunikacji
Prywatnie uwielbia mieszać w garach, czytać książki, szwendać się po górach i włoskich uliczkach oraz pić matche. Zwolenniczka holistycznego podejścia do rozwoju osobistego oraz propagatorka afirmacji:
Mamo, masz prawo być z siebie dumna.