Zwiedzanie Wenecji porady.

Lubicie się zakochiwać?

 

Głupie pytanie, w końcu kto tego nie lubi? Miłość jest absolutnie fenomenalna, jak nic innego potrafi nas zaskoczyć, zwalić w nóg i totalnie ogłuszyć. Tak właśnie działają na mnie Włochy, a zwłaszcza jedno, wyjątkowe włoskie miasto, które urzeka absolutnie wszystkim…

 

Wenecja, bo o niej mowa, to jedno z najbardziej romantycznych i tajemniczych miejsc na świecie. Warto zapukać do jej drzwi i dać się porwać jej niepowtarzalnemu urokowi, po to by później w zaciszu własnej sypialni wzdychać do niej z tęsknoty…

 

 

Wenecja zwiedzanie poradnik

 

 

Wenecja, to coś więcej niż „dziewczyna na jeden dzień”….

 

Wenecja zdecydowanie nie jest miejscem na jednodniowy pobyt. Szybkie zwiedzanie, bieganie wśród tłumu turystów od zabytku do zabytku jedynie odbiera przyjemność jej oglądania. Najczęściej autorami negatywnych opinii o Wenecji są właśnie jej szybcy goście z masowych wycieczek turystycznych na jeden dzień, którzy zamiast zgubić się w labiryncie włoskich uliczek gubią się w tłumie wycieczek szukając swojego przewodnika.

 

Pamiętajcie – Wenecja jest jak nieśmiała kochanka i jedynie od Was zależy, jak wiele przed Wami odkryje.

 

Wenecja przewodnik

 

Nie wierzycie?

 

Przyjrzyjcie się tej fotografii….

 

czy w Wenecji jest dużo turystów

 

Te ogromne statki przypływają do Wenecji niemal każdego dnia wyglądając na tle niewielkich, zabytkowych zabudowań  wręcz groteskowo. Niezliczona ilość turystów z zorganizowanych wycieczek pochłania weneckie uliczki i Plac Św. Marka zamieniając te romantyczne i urokliwe miejsca w prawdziwą dżunglę.

Wenecja turysci

Nie będę Was okłamywać. Wenecji nie da się realnie zobaczyć, kiedy zostaje osaczona przez tysiące turystów. Przypominają oni bluszcz, który pokrywa absolutnie wszystko uniemożliwiając odkrycie miejsc, które zostają z nami na dłużej. Dlatego zachęcam Was żebyście potraktowali Wenecję z uwagą, unikając tłumów turystów. Jak to zrobić? Wystarczy jeśli będziecie ją zwiedzać wcześnie rano, kiedy zorganizowane wycieczki jeszcze nie docierają do serca Wenecji. A resztę dnia możecie spędzić na jednej z sąsiadującej z nią wysp lub przespacerować się do zielonej części Wenecji by na chwilę odpocząć od niezliczonej ilości turystów.

Zwiedzanie Wenecji – który przewodnik?

Wraz z mężem planując każdą podróż zawsze zaczynamy od zaopatrzenia się w dobry przewodnik i jeszcze lepszą mapę. Osobiście radzimy miniaturowy przewodnik wydawnictwa Dumont w którym znajdziecie również plan miasta, rozkład kursowania tramwajów wodnych oraz mapę Murano. Ponadto, jest on niewielki i bardzo lekki, dlatego bez problemu będziecie mogli zabrać go ze sobą wszędzie. Jeżeli zdecydujecie się na inny przewodnik zwróćcie uwagę, czy zawiera on dokładny plan miasta, ponieważ właśnie on tak naprawdę jest w waszej podróży niezbędny. Wenecja to sieć wąskich uliczek i kanałów. Chodniki często się tam urywają, aby przedostać się do celu musimy przejść przez liczne małe mosty, dlatego łatwo tu zmylić drogę.

Zachęcamy Was do zaopatrzenia się w mapę równie mocno, jak życzymy Wam abyście się w Wenecji zgubili, pobłądzili i zapuścili w miejsca, których nie znajdziecie w żadnym przewodniku, bo tylko tam z dala od zgiełku gapiów, Wenecja Was pochłonie i nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Wenecja przewodnik

 

Wodne miasto … gdzie zostawić samochód?

Z przyczyn oczywistych, jeżeli przyjechaliście do Wenecji samochodem, pojawia się problem, gdzie go zostawić. W części lądowej znajduje się kilka parkingów z których usług możecie skorzystać. My zdecydowaliśmy się na zostawienie auta na parkingu Tronchetto, który oferuje  dużą ilość miejsc parkingowych. Zjazd na parking jest bardzo dobrze oznaczony więc bez problemu tam traficie.

Wjeżdżając na parking zobaczycie bramki, które otwierają się kiedy wydrukujecie bilet wstępu w automacie obok(wystarczy przycisnąć guzik). Na bilecie macie dokładny czas wjazdu na parking, ten bilet pokazujecie w kasie na dole dopiero, kiedy będziecie chcieli opuścić parking. Po zapłaceniu należnej kwoty otrzymacie kolejny bilet, który umożliwi wam opuszczenie parkingu samochodem – niniejszy bilet będziecie musieli umieścić w automacie przy bramce wyjazdowej.


Ważne! Pamiętajcie zasady funkcjonowania mogą się zmienić z dnia na dzień, dlatego zawsze warto zadzwonić i upewnić się, czy rezerwacja miejsc jest konieczna oraz kiedy musicie za parking zapłacić. Na Tronchetto nie było nakazu zostawiania kluczyków w samochodzie.


Z Tronchetto do serca Wenecji możecie się dostać za pomocą tramwaju wodnego linii 2, który kursuje z przystanku Tronchetto.

Podstawowe informację:

Adres: Isola Nuova del Tronchetto, 30135 Venice

Email: )
Telefon: +39 041 5207555
Fax: +39 041 5285750

Cena(dane z 2015 roku): 21 euro za dobę

 

Gdzie zatrzymać się w Wenecji?

Dzielnica Cassa Vanigilia, czyli zielona część Wenecji, miejsce do którego docierają jedynie Ci, którzy tam mieszkają. Dlaczego? W tej części miasta nie znajdziecie słynnych zabytków ani licznych sklepów, dlatego większość turystów się tam nie zapuszcza.

 

czy w Wenecji jest park

 

Co jednak można tam znaleźć?

 

Przede wszystkim obraz innej Wenecji. Tam możecie przespacerować się przez park pod osłoną drzew, poobserwować roześmianych Włochów w pobliskich knajpkach i odpocząć od tłumu turystów. Dzielnica ta jest oddalona o 2 km od Placu Św. Marka. więc przedostanie się do turystycznej części miasta nie stanowi problemu.

 

czy w Wenecji są drzewa

Na wimdu.pl znaleźliśmy ofertę wynajmu pokoju w mieszkaniu włoskiej rodziny, która mieszkała na calle Franco Passarella ( dawna calle duca Diaosta), dzięki czemu udało nam się zaoszczędzić na noclegu, gdyż weneckie hotele są bardzo drogie.

W pobliżu calle Franco Passarella znajdziecie kilka sklepów, w których możecie kupić świeżo wypiekane cornetto oraz słynną włoską spianatę, czy mozzarelę, która w Wenecji smakowała mi najbardziej.

Z sentymentem wspominam niewielką knajpkę znajdującą się na rogu kamienicy przy parku, w której przesiadywali przede wszystkim Wenecjanie. Tam starsze panie piły espresso i czytały prasę, sąsiedzi żywo gestykulowali przy aromatycznych potrawach a zakochane pary sączyły niespiesznie wino trzymając się za ręce. Tutaj można zjeść prawdziwie włoską pizze oraz napić się kawy, a świeże rogaliki na śniadanie  znajdziecie tu nawet w niedzielny poranek. Mała knajpka, skromne wyposażenie a i tak więcej w tym miejscu uroku niż w niejednej luksusowej restauracji w sercu Wenecji.

gdzie zjeść w Wenecji
urocza knajpka położona w zielonej części Wenecji

Vaporetti , czyli wszystko o tramwajach wodnych

 

 

No dooobraaa…. tak szczerze, kto nie lubi tramwajów??????????

 

Ja mam do nich absolutną słabość odkąd zaczęłam oglądać perypetie Karola Krawczyka i jego przyjaciela Tadeusza Norka (ach te czasy, kiedy to kręcone przez polskie stacje komedie były naprawdę dobre). Zresztą muszę się Wam do czegoś przyznać…. mam słabość do słów…. to taki fetysz. Jedni lubią schabowe albo sport, a ja lubię słowa. I tak między nami pisząc ( 😛 ) słowo tramwaj po prostu jest EKSTRA.

Jeśli Wy też macie słabość do tego słowa, to mam dla Was dobrą wiadomość. W Wenecji, to właśnie słynne vaporetto, czyli tramwaje wodne są głównym środkiem transportu dzięki któremu przedostaniecie się z jednej części wysypy na drugą, czy też będziecie mogli podróżować między sąsiadującymi z Wenecją wyspami, które również warto odwiedzić.

 

Informacje praktyczne o weneckich tramwajach wodnych:

Najtańszym sposobem na przemieszczanie się po Wenecji jest zakupienie biletu na tramwaj wodny. Bilet możecie kupić w kasach znajdujących się koło niektórych przystanków, w kioskach oraz bezpośrednio w vaporetto.

Tramwaje kursują często, przesiadki są niekiedy konieczne jeśli chcecie dostać się na sąsiednie wyspy. Na każdym przystanku znajduje się rozkład jazdy oraz plan podróży. Przed wejściem na przystanek umieszczone są kasowniki. Czasem kasowanie biletu jest niezbędne do wejścia na przystanek, gdyż znajdują się tam bramki. Kasowanie biletu jest banalnie proste, zbliżamy go to czytnika lub umieszczamy w odpowiednim miejscu. Każdy przystanek jest podpisany, a nazwy przystanków często są związane z głównymi atrakcjami jak np. Przystanek Rialto – mieści się obok mostu i dzielnicy Rialto- co ułatwia podróżowanie. Vaporetto oferuje bilety czasowe, dlatego spokojnie możecie zmieniać linie.

vaporetto ceny

Bo są takie miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć…

 

Miasto zbudowane na wodzie przyciąga uwagę całego świata.  To tutaj czołowi producenci filmowi kręcą swoje filmy wierząc, że zdjęcia weneckiej architektury zachwycą przyszłych widzów. To tutaj spotkacie artystów z całego świata, którzy poszukując inspiracji dla własnej twórczości ustawiają się ze swoimi sztalugami by przenosić fragment Wenecji na płótno. I to tutaj na jednym z licznych weneckich mostów możecie napotkać zakochane pary, które postanowiły wybrać właśnie to miasto na miejsce ich zaręczyn.

Wenecja tętni nie tylko życiem, ona tętni emocjami. Dlatego musicie ją zobaczyć, poczuć i pozwolić jej się oczarować. Jedyne, co musicie zrobić to dać sobie szanse na bliższe i bardziej kameralne poznanie, a reszta? Reszta, to już magia… ona po prostu działa….

 

Wenecja blog

 

Tak się cieszę, że tu jesteś!

Szkoda, że nie mogę Cię zobaczyć, uściskać i na żywo zapytać, jak podoba Ci się mój blog 🙁

Jednak jest coś co oboje możemy zrobić, coś co pomoże nam bliżej się poznać 🙂

Wiesz, co to jest?

 

Możemy do siebie pisać!

 

Dlatego zachęcam Cię do komentowania, udostępniania moich postów i lajkowania na Facebooku, dzięki temu wiem które treści są  najbardziej pomocne i na czym powinnam się skupiać pisząc dla Ciebie 🙂

Karuzela Familijna, to moje miejsce w sieci, które pomaga mi na chwilę oderwać się od pewnego ujmującego, żywotnego małego człowieka 🙂

To również sposób na rozwijanie mojej miłości do animacji, organizacji spotkań i motywacji takich kobiet, jak TY i JA 🙂 Kobiet, które każdego dnia robią coś absolutnie wyjątkowego… kochają na całego swoje największe skarby 🙂

A każda miłość wymaga odwagi!

Dlatego jeszcze raz Ci przypominam:

Ej! Mamo! Masz prawo być z siebie dumna!

Pozdrawiam Cie serdecznie  i do następnego

Magda

 

Chcesz więcej???

To zapraszam Cię Tutaj( link do posłuchania – wywiad w radiu) i jeszcze tutaj (homo ignorantus….ciekawa lekcja biologii – koniecznie przeczytaj!) no i koniecznie wpadaj Tutaj (musisz, tu wejść!) !!!!

Mam jeszcze więcej tego, ale wiesz… nie lubię się narzucać 😀 😀

 

A i jeszcze jedno!!

Jeśli zainteresował Cię temat Wenecji, to śledź koniecznie bloga, ponieważ wkrótce pojawią się kolejne teksty, które pomogą Ci w planowaniu zwiedzania tego niezwykłego miasta 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *