Rozwój osobisty – jak zacząć. Cztery kroki do rozwoju osobistego.

Rozwój osobisty dla mamPoznaj moje cztery kroki do rozwoju osobistego, które pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości, jakie czekają na Ciebie podczas budowania swoich kompetencji społecznych. Pamiętaj, każdy z nas ma w sobie ukryty potencjał, który czeka na to, by go odkryć. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, nie musisz rozwijać się na każdej przestrzeni, ważne byś czuła, że to co robisz jest dla Ciebie dobre. Dzięki temu z łatwością znajdziesz odpowiedź na pytanie: Rozwój osobisty – jak zacząć?

Powodzenia.

Rozwój osobisty – jak zacząć.

Krok 1:  Akceptacja

Rozwój osobisty, jak sama nazwa wskazuje, służy do dalszego budowania naszych mocnych stron i do wdrażania metod, które pomogą nam ujarzmić  te cechy naszego charakteru, które negatywnie oddziaływają na nasze życie. Rozwój osobisty, to nie zabieg plastyczny na osobowości, który za pomocą skalpela stworzy nasze „Nowe JA”. Jego celem jest umacnianie kluczowych kompetencji poprzez ciągły proces uczenia się, doświadczania oraz świadomej analizy efektów naszych działań.

Dlatego tak ważne jest, aby nasz rozwój osobisty zacząć od prostej, ale jak ważnej dla nas afirmacji:

„ Akceptuje siebie w pełni’’

Zauważ, że w tym prostym zdaniu nie ma miejsca na żadne wyjątki. Akceptując siebie, jesteś świadoma nie tylko Twoich kluczowych kompetencji, ale również wad, jakie posiadasz będąc po prostu człowiekiem. Nie negujesz ich, nie wstydzisz się ich, nie unikasz myślenia o nich. Widzisz je, określasz i świadomie decydujesz, czy chcesz swoje słabe strony ujarzmić lub przekuć je w coś dobrego. Dla przykładu, jeśli brakuje Ci pewności siebie i wiesz, że przez to Twoja kariera lub życie towarzyskie stoi w miejscu, to zamiast mówić „jestem beznadziejna”, zaczynasz zadawać sobie pytanie „jak mogę to zmienić?”. Zmienić nie siebie, a swoją pewność siebie, gdyż uwierz mi, że to stanowi ogromną różnicę.


Rozwój osobisty – jak zacząć?

Przede wszystkim od akceptacji siebie.


Krok 2: Moje kluczowe wartości

No niestety, bardzo mi przykro, ale istnieje pewne prawo, które mówi iż „w życiu nie można mieć wszystkiego”. Miałaś jedno ciastko? Zjadłaś  je? To go nie masz. Nie będę Cię okłamywać, że możesz osiągnąć WSZYSTKO w każdej dziedzinie życia. Jeśli nie cierpisz matematyki, proste równania są dla Ciebie umysłową drogą przez mękę, to nie powiem Ci, że możesz zostać najsłynniejszym matematycznym geniuszem wszech czasów. Ty nie możesz, ja też nie, ale za to inna osoba już tak. I to jest w porządku. Każdy z nas ma swoją ścieżkę, swoje możliwości i swoją szansę. Naszym celem nie jest bieganie za absurdem typu „mogę wszystko”, a świadome poszukiwanie  tego, co naprawdę jest ważne w naszym życiu.


Rozwój osobisty – jak zacząć?

Ustal swoje kluczowe wartości. To Ty decydujesz jakie obszary Twojego życia są dla Ciebie najważniejsze. Podążaj własną ścieżką i nie porównuj siebie do innych.


Rozwój osobisty nie pomoże Ci też zagiąć czasoprzestrzeni. Doba nadal będzie mieć 24h, nadal będziesz potrzebować snu i odpoczynku dla zachowania zdrowia, i nadal będziesz dokonywać wyboru między jednym a drugim obowiązkiem. Zmieni się jednak jedna kluczowa kwestia. Zaczniesz dokonywać świadomych wyborów w oparciu o Twoje priorytety. Tym samym skumulujesz swoją energię na realizacje tego, co faktycznie jest dla Ciebie ważne. Brzmi sensownie? Jeśli tak, to określ swoje kluczowe wartości i według nich dokonuj dalszych wyborów. Porównuj swoje decyzje nie do decyzji innych ludzi, a właśnie do Twoich życiowych drogowskazów, które krzyczą do Ciebie:

„Hej, tu jestem! Dla Ciebie to ja jestem ważny! Pamiętasz mnie jeszcze?”

Krok trzeci: Myśl o sobie w całości

Nie jesteś  tylko swoją osobowością. Nie jesteś tylko swoimi kompetencjami, celami, aspiracjami. Jesteś doskonale przemyślanym organizmem, składającym się z ciała, umysłu, serca, życiowej energii i narządów, które pracują dla Ciebie każdego dnia. Jeśli chcesz rozwinąć swoje kompetencje kosztem swojego zdrowia, to proszę Cię – zawróć. Rozwój osobisty ma Ci służyć, ma zwiększyć Twoje szanse na zachowanie zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Ktoś Ci mówi, że masz nie jeść, nie pić, nie spać dopóki nie zrealizujesz celu?

Zatrzymaj się, pomyśl zanim podejmiesz decyzję, czy ta droga jest dla Ciebie. Uwierz mi, że zregenerowane ciało, wypoczęty umysł i zdrowy poziom stresu pozwala nam zachować kreatywność, otwartość na nowe pomysły i chęć do wykonywania dalszej pracy. W rozwoju osobistym bardzo ważne jest, aby patrzeć na siebie, jak na całość. Wprowadzamy nowe nawyki i przekonania, by zatroszczyć się o siebie w pełni. Dla przykładu, rozwijamy kompetencje komunikacyjne, by łatwiej nawiązywać kontakty, efektywniej zarządzać zespołem, asertywnie  bronić swoich granic, zmniejszyć poziom stresu podczas trudnej rozmowy i również dlatego, by swoimi słowami nie krzywdzić drugiego człowieka. Pozytywna komunikacja pozwoli nam zadbać o nasze relacje z innymi, ale również o nasze zdrowie poprzez redukcje niepotrzebnych napięć i stresu.

Rozwój osobisty - jak zacząć. Blog o rozwoju osobistym dla mam

Krok 4: Rozwijaj się, nie wariuj…

Uwierz mi, nikt oprócz Ciebie nie wymaga, żebyś była idealna. Presja społeczna, jaką odczuwasz, to nic więcej, jak efekt Twojego indywidualnego wyboru. Możesz wybrać między podążaniem za ścieżką kreowaną przez współczesne trendy, a ścieżką stworzoną przez siebie.

Nikt nie jest w stanie zatroszczyć się o Ciebie lepiej niż Ty sama.

Dlaczego? Ponieważ jesteś jedynym człowiekiem, który realnie spędzi z Tobą całe życie. To Ty znasz siebie najlepiej i tylko Ty wiesz, w którą stronę chcesz rozwinąć swoją osobowość. Nawet czytając ten tekst, możesz się ze mną zgodzić lub stwierdzić, że wymienione przeze mnie kroki, to zwykły banał. Masz do tego prawo. I ja to prawo szanuje.  Mało tego, zachęcam Cię, żebyś każdy przeczytany tekst związany z rozwojem osobistym czytała z zachowaniem odpowiedniego dystansu, który pozwoli Ci ocenić, czy przedstawione metody będą dla Ciebie dobre i czy faktycznie to jest to, czego szukasz.


Rozwój osobisty – jak zacząć?

Bądź dla siebie wyrozumiała.

Życie to nieustanny proces uczenia się i doświadczania. Z każdym dniem Twój rozwój będzie przynosił Ci nowe możliwości. Ważne byś skupiła się na samym procesie i świadomie wybierała treści, które są dla Ciebie dobre.


Warto zapamiętać

 1. Myśl o sobie w całości. Rozwijając siebie wybierasz troskę zarówno o swoje zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Nie jesteś  tylko swoją osobowością.
 2. Rozwój osobisty – jak zacząć? Przede wszystkim od akceptacji. Akceptuj siebie w pełni. Rozwój osobisty ma ca celu pomóc Ci zbudować silne kompetencje społeczne oraz umocnić Twoją pewność siebie.
 3. Określenie kluczowych wartości pozwoli Ci skoncentrować się na Twoich priorytetach, zamiast podążać ścieżką kreowaną przez współczesne trendy.
 4. Celem rozwoju osobistego nie jest stworzenie „lepszej wersji siebie”. To nie jest operacja plastyczna na osobowości. Celem rozwoju osobistego jest świadome zarządzanie swoimi talentami oraz minimalizowanie wpływu słabszych stron na Twoje życie prywatne i zawodowe.
 5. Jesteś człowiekiem i masz prawo do błędów. Odpuść. Rusz dalej, ale na własnych zasadach i w swoim własnym tempie.
 6. Jako mama jesteś narażona na wystarczającą ilość „złotych rad”, które mówią Ci jak masz żyć, dlatego nie nakładaj na siebie niepotrzebnej presji. Nie porównuj się też do innych kobiet. Każda z nas ma inne priorytety, inne doświadczenie oraz inną sytuacje rodzinną. Jeśli obecnie nie pamiętasz przespanej nocy, to Twój rozwój osobisty może skupić się na odpoczynku i regeneracji. Tak…piszę całkiem serio…zadbanie o siebie, to rozwój osobisty w czystej postaci 🙂

  rozwój osobisty dla mam

  Autorka: Magdalena Nowak

  Wieloletnia animatorka społeczna, specjalistka ds. komunikacji oraz organizatorka wydarzeń dla kobiet. Z pasji trenerka umiejętności społecznych. W wolnym czasie uwielbia eksperymentować w kuchni oraz czytać książki.

Zapraszam do przeczytania:

Rozwój osobisty dla mam – od czego zacząć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *