Holistyczna regeneracja, czyli 7 rodzajów odpoczynku

7 rodzajów odpoczynku a przewlekłe zmęczenie. Jeśli czujesz się nieustannie zmęczona, a Twój poziom energii jest na najniższym poziomie, to istnieje szansa, że nie potrafisz odpoczywać w prawidłowy sposób. Dlatego w tym artykule chcę pokazać Ci, jakie mamy rodzaje odpoczynku i dlaczego tak ważne jest, by zadbać o każdy z nich. Jeśli lubisz tematykę holistycznego podejścia do rozwoju osobistego, to koniecznie zostań ze mną do końca.

Holistyczna regeneracja

Zbyt często łączymy odpoczynek wyłącznie z regeneracją na poziomie fizycznym. Dla większości z nas słowo odpoczynek jest utożsamiane z zwiększoną potrzebą snu lub z wizją wakacji, w trakcie których odrywamy się od codziennych obowiązków.

Zapewne każda z Was przypomina sobie sytuacje, kiedy po powrocie z urlopu już po kilku dniach znowu zaczęła zmagać się z uczuciem przewlekłego zmęczenia. Według badań doktora Sandry Dalthon – Smith jest to konsekwencja nieprawidłowego zadbania o regeneracje na 7 kluczowych obszarach. Do tych obszarów zalicza odpoczynek na poziomie: fizycznym, duchowym, twórczym, emocjonalnym, sensorycznym, towarzyskim i psychicznym.

Według swoich obserwacji zauważa, że człowiek, który nie dba w sposób holistyczny o regularny odpoczynek nie może osiągnąć 100 % regeneracji. Konsekwencją tego jest coraz gorsza umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, ze stresem, jak i uczucie ciągłego zmęczenia.

Jedynie przestawienie się z odpoczynku rozumianego, jako odpoczynek stricte fizyczny, na regeneracje siebie w 7 różnych obszarach, mamy szansę na długofalową poprawę naszego samopoczucia.

Zalety holistycznej regeneracji

Dbając o siebie w sposób całościowy i co ważne zachowując przy tym regularność zyskujemy naprawdę dużo. Przede wszystkim opada w nas uczucie nieustannego stresu. Łatwiej jest nam odpuścić pewne rzeczy i nie popadamy z tak dużą łatwością w katastroficzne myślenie. Potrafimy złapać balans między codziennymi obowiązkami oraz nasza energia znacznie wzrasta.

Regeneracja w 7 obszarach zwiększa naszą odporność. Im mniej w nas stresu i zmęczenia, tym więcej energii i siły zyskuje nasz organizm do walki z drobnoustrojami. Poprawia się również poziom regeneracji w obszarze komórkowym. Pamiętajmy, że według badań nasz organizm w obliczu stresu magazynuje swoje siły do walki, przez co obniża aktywacje hormonów odpowiedzialnych za detoksykacje i regeneracje.

7 rodzajów odpoczynku

Odpoczynek fizyczny

Odpoczynek fizyczny, to przede wszystkim zdrowy i regularny sen. Dzięki niemu zapewniamy sobie odpowiednią ilość melatoniny, która jest jednym z najważniejszych antyoksydantów dla naszego organizmu. Zdrowy sen pozwala nam zregenerować ciało, zmniejsza stany zapalne, wycisza organizm i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.

By zadbać o zdrowy sen warto wypracować nawyk nie patrzenia w ekrany telefonów, komputerów, czy telewizorów przynajmniej godzinę przed snem. Do produkcji melatoniny potrzebujemy kontaktu z naturalnym światłem. Regularne spacery pomagają nam również dotlenić nasze ciało oraz redukują napięcie.

Odpoczynek psychiczny

Odpoczynek psychiczny, to przede wszystkim czas wolny od myślenia o sytuacjach, które wywołują w nas lęk. Każdy z nas jest zalewany niezliczoną ilością myśli, które spamują nasz mózg. Warto regularnie dbać o odpoczynek od myślenia poprzez praktykowanie medytacji, jogi, czy ćwiczeń relaksacyjnych, które pomagają nam wyciszyć nasz umysł.

Odpoczynek sensoryczny

Macierzyństwo, to nieustanne trwanie w trybie gotowości. Trudno nam choćby na chwilę się odciąć i nie myśleć o naszych dzieciach. Opiekując się nimi jesteśmy również narażone na bodźce, które negatywnie działają na nasz spokój wewnętrzny. Płacz, krzyk, niezliczona ilość pytań, huk zabawek, nieuporządkowana przestrzeń wokół nas, to wszystko razem stanowi istnie wybuchową mieszankę dla naszych zmysłów. Dlatego bez odpoczynku w obszarze sensorycznym nie będziesz mogła poczuć regeneracji w obszarze emocjonalnym, czy psychicznym.

Odpoczynek sensoryczny polega na wyeliminowaniu nadmiaru bodźców. By to zrobić zadbaj o to by każdego dnia mieć swoje 15 minut ciszy. Unikaj sytuacji w których robisz kilka rzeczy naraz. Przyzwyczajaj swoje maluszki do tego, że mama nie jest robotem, który można nastawić na 5 różnych trybów, które pracują w tym samym czasie. Czy to jest proste? Nie. Z czasem zobaczysz jednak efekty swoich starań i dlatego warto uczyć bliskich, że mama to przede wszystkim człowiek.

Odpoczynek emocjonalny

Odpoczynek emocjonalny, to relacje z innymi ludźmi oraz świadome wyrażanie własnych emocji. Tu bardzo ważne jest, by kształtować swoje życie według własnych wartości i przekonań, które Cię budują i wspierają. Odpoczynek emocjonalny polega na szukaniu równowagi w przeżywaniu wydarzeń, zwłaszcza tych trudnych. Za każdym razem kiedy dajesz sobie czas i przestrzeń do przeżywania swoich emocji ściągasz z siebie emocjonalny bagaż, który potrafi ciążyć niczym stos kamieni.

W dzisiejszych czasach właśnie ten rodzaj odpoczynku zasługuje na naszą szczególną uwagę. Współczesne media zalewają nas informacjami, które wywołują u nas lęk i smutek. Wiadomości, które do nas docierają mają za zadanie skupić na sobie naszą uwagę, dlatego są pokazywane w sposób emocjonalny i opiniotwórczy.

By odciąć się od nadmiaru bodźców oraz negatywnego wpływu mediów na nasze emocje warto zadbać o tzw. detox umysłowy o którym pisałam we wcześniejszym artykule. Warto dodać, że regularne przebywanie offline, czyli z dala od mediów społecznościowych i telewizji pomaga nam zapobiec emocjonalnemu przeciążeniu.

jak odpoczywać - 7 rodzajów odpoczynku

Odpoczynek twórczy

Odpoczynek twórczy, inaczej nazywany kreatywnym, to taki rodzaj odpoczynku, który pomaga nam przerwać rutynę. Budowanie wspierających nas nawyków wzmacnia nas i pomaga lepiej funkcjonować w ciągu dnia. Jednak między wspierającymi nawykami, a rutyną dnia codziennego istnieje znaczna różnica.

Tak zwana szara rzeczywistość potrafi działać na nas przytłaczająco. Jeśli czujesz, że Twoje dni zlewają się w jedną całość i brakuje Ci motywacji, by wstać z łóżka, to istnieje szansa, że powinnaś zadać o siebie właśnie na poziomie regeneracji twórczej. Jak to zrobić?

Przede wszystkim przerwij rutynę. Zaplanuj spontaniczną wycieczkę, umów się na kawę z przyjaciółkami podasz której będziecie nie tylko rozmawiać, ale również grać w planszówki, albo malować kolorowanki.

Pomyśl, jak możesz uatrakcyjnić swoją codzienność poprzez osiągalne dla Ciebie zmiany. Pamiętaj, że wspólny posiłek zjedzony na kocu w salonie, czy zaplanowanie kolacji przy świecach już jest jakąś zmianą, która może poprawić Twój nastrój.

Odpoczynek duchowy – to nie tylko modlitwa

Jeśli czujesz, że brakuje Ci sensu w życiu i nie wiesz do czego zmierzasz, to prawdopodobnie jesteś wyczerpana na poziomie duchowym. Ostatnie wydarzenia, jak pandemia, czy sytuacja na Ukrainie wzbudziły w nas pytania i wątpliwości, które towarzyszą nam każdego dnia.

Częściej zastanawiamy się nad sensem naszego istnienia. Staramy się znaleźć wytłumaczenie dla dziejących się wydarzeń. Część z nas postanowiła też zmienić własne życie, kierując się własnymi marzeniami i wartościami.

Odpoczynek duchowy, to czas który spędzamy w towarzystwie inspirującej rozmowy, czy podczas lektury książek, które działają na nas budująco. Warto pamiętać, że praktykując swoje pasje, spacerując po lesie, czy biorąc udział w wydarzeniach, które nas motywują dbamy o siebie właśnie na poziomie duchowym.

Odpoczynek społeczny – ostatni z 7 rodzajów odpoczynku

Każda z nas potrzebuje odpocząć od towarzystwa drugiej osoby. Nie ważne jak mocno się kochamy, wspieramy i cenimy. Dlatego bez wyrzutów sumienia powinniśmy zadbać o regularne wychodzenie z domu bez towarzystwa naszych dzieci. Wspólne spotkanie z przyjaciółmi, obiad w gronie znajomych, czy udział w warsztatach, gdzie możemy spotkać nowe osoby, to sposób na odpoczynek.

Relacje społeczne są kluczowe w kontekście naszego zdrowia psychicznego i fizycznego o czym pisała Susan Pinker w swojej książce pt. „Efekt wioski”. Tworzenie pozytywnej i budującej nas więzi pozwala nam czerpać radość i siłę z świadomości, że jesteśmy częścią ludzi, która jest dla nas ważne. Dzięki temu same czujemy się również potrzebne i kochane, a to z kolei buduje naszą pewność siebie.

W naszym życiu jednak kluczowy jest balans, który pomaga nam znaleźć zdrową równowagę między każdą strefą życia. Tym samym unikamy sytuacji, w której czujemy się wyczerpane zarówno jako mamy, jak i jako partnerki, pracownice, czy szefowe.

Bądźmy ze sobą, kochając się i wspierając. Jednocześnie dajmy sobie prawo do odpoczynku, bo od czasu do czasu warto za sobą zatęsknić.

Podsumowanie artykułu

7 rodzajów odpoczynku, to holistyczne ujęcie podejścia do regeneracji, które pozwala nam zadbać o siebie na różnych płaszczyznach. Dzięki niemu dostrzegasz wszystkie swoje potrzeby, a planowany odpoczynek jest skupiony na obszarze, w którym czujesz się najbardziej wypalona. Mam nadzieję, że mój artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak ważne jest troszczenie się o siebie w świadomy sposób.

Koniecznie zobacz

Inne moje artykuły

Jak nie dać się wypaleniu macierzyńskiemu

Jak przestać martwić się powrotem do pracy

Łap też przepisy pełne dobra

Chleb mocy bez glutenu, jajek, drożdży i nabiału

Szarlotka dla alergika

Zobacz moje wywiady na YOU TUBE

karuzela familijna wywiady dla mam

Cześć!

Jestem Magda i pomagam ludziom i organizacjom się dogadać 🙂 Specjalizuje się obszarem komunikacji i relacji, które wykorzystują na co dzień w swojej pracy.

Dlatego jeśli chcesz wzmocnić swoje kompetencje komunikacyjne i tym samym zbudować wspierające i uczciwe relacje z samą sobą, jak i z innymi ludźmi, to napisz do mnie na magda@karuzelafamilijna.pl

Razem ze mną poznasz nie tylko tajniki komunikacji, ale również zrozumiesz swój temperament, popracujesz nad Dialogiem Wewnętrznym, nauczysz się radzić sobie z Wewnętrznym Krytykiem oraz zobaczysz jak ważna jest komunikacja i relacja w życiu zawodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *