Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika lub toalety
i tym samym raz na zawsze pożegnać się ze stosem pieluch? Wystarczy zastosować 13 prostych kroków, dzięki którym uda się Wam raz na zawsze zakończyć etap pieluszki.
13 ETAPÓW ODPIELUCHOWANIA.
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika lub toalety krok po kroku.
Krok 1.
Zanim jeszcze pomyślicie o odpieluchowaniu Waszych dzieci zacznijcie z nimi rozmawiać o podstawowych zasadach działania organizmu człowieka. Informujcie dzieci, że wychodzicie do toalety, ponieważ zachciało Wam się KUPY LUB SIKU. Nie róbmy z tego tematu tabu, tworząc przy tym niepotrzebną aurę tajemniczości i wstydu.
Krok 2.
Rozmawiajcie z dzieckiem o tym do czego służy pieluszka oraz tłumaczcie mu, że przyjdzie czas, kiedy przestanie jej używać i zacznie podobnie, jak mama i tata korzystać z toalety. Nie ważne, że Wasze dziecko jest maleńkie i myślicie, że i tak mało rozumie z tego, co do niego mówicie. Najważniejsze, to wypracowanie w sobie nawyku opowiadania dziecku o wszystkich czynnościach, jakie wokół niego wykonujecie. Ponadto, wasz spokojny głos zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa oraz wpływa pozytywnie na jego rozwój.
Krok 3.
Zacznijcie korzystać z ekologicznych pampersów po 12 miesiącu życia, pamiętając aby wkładka wielorazowa była umieszczana nad kieszonką, a nie w środku. Dzięki temu dziecko zacznie odczuwać, że zrobiło siku. Pamiętacie jednak, że przy takim stosowaniu eko pieluch musicie natychmiastowo zmienić wkładkę na nową.
Krok 4.
Dzieci uczą się przez naśladowanie, dlatego zabierając dziecko ze sobą do toalety tłumacząc mu jednocześnie, co robisz zachęcasz go do korzystania z niej. Jeśli dla Ciebie obecność dziecka w toalecie w momencie, kiedy sama z niej korzystasz jest nie do zaakceptowania, to wykorzystaj modela w postaci misia lub lalki. Pamiętaj jednak, że taka zabawa w naśladownictwo musi odbywać się regularnie. Pamiętajcie za każdym razem umyć misiowi ręce przed i po skorzystaniu z toalety ucząc dziecko zdrowych nawyków.
Krok 5.
Daj dziecku czas na pożegnanie się z pieluszką. Nie naciskaj na niego i nie ulegaj presji otoczenia. Szanując jego emocje oszczędzasz i jemu, i sobie niepotrzebnego stresu.
Krok 6.
Zastanów się, czy jesteś gotowa na rozpoczęcie procesu: jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika lub toalety? Nikt nie jest w stanie obiecać Ci, że będzie łatwo. Nauka korzystania z toalety lub nocnika wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i kreatywnego podejścia. Jeśli czujesz, że to nie jest dla Ciebie odpowiedni moment, bo np. masz pełno innych spraw na głowie, to przełóż rozpoczęcie szkolenia na chwilę, kiedy będziesz mogła poświęcić mu swoją uwagę. Jeśli jesteś w ciąży, to zaplanuj trening czystości przed pojawieniem się maluszka, oczywiście o ile Twoje starsze dziecko jest już gotowe na pożegnanie się z pieluszką(o sygnałach świadczących o gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki korzystania z toalety przeczytasz w tutaj)
Krok 7.
Naucz dziecko powiązania między odczuwaniem a działaniem, tzn. obserwuj dokładnie dziecko, aby zauważyć moment w którym np. ewidentnie chce mu się siku. Wytłumacz mu jaką potrzebę odczuwa i jaki przyniesie ona skutek.
Krok 8.
Stwórzcie wspólny język, którym dziecko będzie Cię komunikować o swoich potrzebach. Jeśli dziecko jest jeszcze małe i nie mówi za wiele, to śmiało możesz sięgnąć po nazywanie określonych czynności za pomocą sylab, np. kupa to ka ka. Im szybciej jednak zacznie używać realnych określeń tym lepiej, ponieważ dzięki temu potrzeba fizjologiczna zostaje w pełni oswojona zarówno językowo, jak i fizycznie.
Krok 9.
ODWAŻ SIĘ NA MAŁĄ REWOLUCJE I OMIŃ ETAP NOCNIKA
Przed zakupem nocnika sprawdź, czy Twoje dziecko będzie chciało korzystać z zwykłej toalety za pomocą specjalnej nakładki. Dzięki temu unikniesz etapu nocnika, który wcześniej czy później i tak będziesz musiała zakończyć. Korzystanie od razu z toalety ma wiele plusów, np.
- nie musisz zabierać wszędzie ze sobą nocnika;
- trening czystości wykonujesz raz. Jeśli dziecko od razu załapie do czego służy toaleta, to nie będziesz musiała przechodzić drugiego etapu, jakim jest rezygnacja z nocnika do którego bardzo często dziecko się przywiązuje;
- czasem starsze dzieci boją się korzystać z toalety i dlatego wolą pozostać przy nocniku, jeśli zaś dziecko od małego zostanie zapoznane z działaniem toalety, to jest większe prawdopodobieństwo, że nie będzie się jej bał.
Krok 10.
Twoje dziecko ma prawo się wstydzić. Nie wymuszaj na nim załatwiania się do nocnika lub toalety przy świadkach. Obserwuj go uważnie, ponieważ dzieci często w sposób niewerbalny pokazują swoje zmieszanie. Twoim obowiązkiem jest nauczenie dziecka, iż ma prawo do intymności i szacunku.
Krok 11
Ucząc dziecko korzystania z toalety pamiętajmy, aby pozwolić dziecku na samodzielne wytarcie się, spuszczenie wody i umycie rąk. Dzięki temu uczymy go prawidłowych nawyków i tym samym nie musimy się martwić, czy w przedszkolu pamięta o podstawowych zasadach higieny.
Krok 12.
Nie nagradzaj dziecka, ani nie karaj za sukcesy i porażki w trakcie treningu czystości. Jeśli udaje mu się w porę zakomunikować swoją potrzebę, to pochwal go, a jeśli nie to powiedz, że nic się nie stało i następnym razem na pewno mu się uda. Korzystanie z toalety, to coś naturalnego i dlatego nie powinno wiązać się z dodatkową gratyfikacją w formie zabawki, czy cukierka.
Krok 13.
Absolutnie nigdy nie wymuszaj na dziecku wielominutowego przesiadywania na nocniku lub w toalecie. Nie krzycz, nie złość się i pozwól sobie wrzucić na luz. Pamiętaj, że wszelka forma przymusu jedynie zniechęca dziecko do współpracy, co w konsekwencji nie ułatwi przeprowadzenie treningu czystości, nie mówiąc już o tym, że
TAKA NAUKA, TO NIE NAUKA.
Problemy z wypróżnianiem u starszych dzieci najczęściej spowodowane są kwestiami psychologicznymi. Chorobliwe trzymanie stolca i siku może dotknąć również Twoje dziecko! Jeśli chcesz tego uniknąć trzymaj się podstawowych zasad:
- nie zmuszaj dziecka do przesiadywania na nocniku lub w toalecie, jeśli tego nie chce;
- nie pokazuj mu swojego zdenerwowania, ponieważ obwini za nie swoje potrzeby fizjologiczne, które zacznie traktować, jako coś złego;
- nie pośpieszaj dziecka w trakcie wizyty w toalecie oraz nie pozwól, aby inni opiekunowie pytali się go, co chwilę czy już skończył się załatwiać;
- daj dziecku tyle czasu ile tylko potrzebuje;
- absolutnie NIGDY nie rozmawiaj przy dziecku o jego problemach i porażkach!!! Rodzice notorycznie obgadują swoje dzieci i tym mocniej wpychają je w dalsze problemy!! Dziecko jest mądre i doskonale rozumie, kiedy mówisz o nim dobrze, a kiedy nie;
- nie pokazuj swojego obrzydzenia związanego z zapachem kupy;
- jeśli Twoje dziecko będzie przechodziło przez kryzys pieluchowy i nie będzie chciało korzystać z toalety lub nocnika, to odpuść mu. Korzystaj dalej z eko pieluch lub majtek treningowych i nie naciskaj na niego. Zmuszanie dzieci do czegokolwiek przynosi odmienny efekt niż byśmy chcieli, zamiast rozwiązywać problem, to go umacnia;
- nie strasz dziecka, ani nie nagradzaj go za korzystanie z toalety;
- rozmawiaj z dzieckiem o kupie, siku, wypróżnianiu i o tym do czego to wszystko służy i po co to jest. Nie traktuj takich rozmów, jak zakazanych. Skoro wstydzisz się o tym rozmawiać, to dajesz dziecku sygnał, że jest to coś złego;
- jeśli Twoje dziecko po zrobieniu stolca chce go obejrzeć, to pozwól mu na to. Takie zainteresowanie jest całkowicie normalne i zrozumiałe. Dziecko chce całościowo poznać swój organizm i siebie;
- nie rezygnuj z pieluch nocą dopóki nie opanujecie w pełni treningu czystości w trakcie dnia, budzenie się w mokrym łóżku może zniechęcić dziecko do całego treningu;
- dbaj o zbilansowaną dietę dziecka. Ogranicz w jego diecie niepotrzebne słodycze i cukier, który jest absolutnie wszędzie: jogurtach, kaszkach, serkach, biszkopcikach. Naucz dziecko pić wodę zanim zaczniesz dopajać go masowo soczkami. Im później wprowadzisz napoje typu Kubuś Play tym lepiej. Pamiętaj, że według najnowszych zaleceń dzieci poniżej 12 miesiąca życia nie powinny spożywać cukru, ani soli.
I na koniec…..
Odpieluchowanie dziecka może zając kilkanaście dni, a równie dobrze może trwać tygodniami. Choć w sieci znajdziesz tysiące pięknych historii o tym, jak w jeden weekend dziecko przestawiło się z etapu pieluszki na etap korzystania z toalety, to nie łudź się, że są one w pełni prawdziwe. No chyba, że dziecko ma już X lat i samo zadecydowało o tym, że nie chce zakładać pieluszki, ponieważ np. zauważyło, że inne dzieci jej nie noszą. Jeśli zaś decydujesz się na odpieluchowanie dziecka, kiedy pokazuje pierwsze sygnały gotowości, to czeka Cię długa droga, która wcale nie musi być tak ciężka jak myślisz. Liczy się Twoje pozytywne podejście, wewnętrzny luz, stos majtek treningowych lub eko pampersów oraz wsparcie partnera. Pamiętaj, że podczas nauki korzystania z toalety przez dziecko nie powinnaś być osamotniona.
Odpieluchowanie jest Waszym wspólnym zadaniem.
Era jaskiniowców, kiedy to tylko w obowiązku kobiety leżała wszelka odpowiedzialność za wychowanie dziecka już dawno przeminęła. Zresztą bardzo często sami tatusiowie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu swoich dzieci, ponieważ rozumieją, że tylko w taki sposób będą mogli stworzyć z nimi niepowtarzalną relację. Jeśli Twój partner nadal żyje w czasach Przeminęło z wiatrem, to nadszedł czas na krótką życiową lekcję, która raz na zawsze sprowadzi go na ziemię prostu do roli Super Taty, który będzie cudownym Przewodnikiem dla swojego dziecka, a dla Ciebie oparciem i prawdziwym partnerem 😀
Nie ulegaj również presji otoczenia i nie daj sobie wmówić, że jesteś złą matką, ponieważ TWOJE DZIECKO JEEEESZCZEEE TEEEGOO NIE ZROZUUUMIAŁOOOOO….
Staraj się także nie odkładać odpieluchowania w nieskończoność. Rozumiem, że nie jest to prosty proces i wiąże się z wieloma trudnościami, jednak zarówno celowe przyśpieszanie rozwoju dziecka, co jego celowe opóźnianie nie jest dla niego dobrym rozwiązaniem.
Po prostu, weź pieluchę za rogi i do dzieła!
🙂
Powiązane tematy na blogu:
Jak odpieluchować dziecko, cz. 1
Tak się cieszę, że tu jesteś!
Szkoda, że nie mogę Cię zobaczyć, uściskać i na żywo zapytać, jak podoba Ci się mój blog 🙁
Jednak jest coś co oboje możemy zrobić, coś co pomoże nam bliżej się poznać 🙂
Wiesz, co to jest?
Możemy do siebie pisać!
Dlatego zachęcam Cię do komentowania, udostępniania moich postów i lajkowania na Facebooku, dzięki temu wiem które treści są najbardziej pomocne i na czym powinnam się skupiać pisząc dla Ciebie 🙂
Karuzela Familijna, to moje miejsce w sieci, które pomaga mi na chwilę oderwać się od pewnego ujmującego, żywotnego małego człowieka 🙂
To również sposób na rozwijanie mojej miłości do animacji, organizacji spotkań i motywacji takich kobiet, jak TY i JA 🙂 Kobiet, które każdego dnia robią coś absolutnie wyjątkowego… kochają na całego swoje największe skarby 🙂
A każda miłość wymaga odwagi!
Dlatego jeszcze raz Ci przypominam:
Ej! Mamo! Masz prawo być z siebie dumna!
Pozdrawiam Cie serdecznie i do następnego
Magda
Chcesz więcej???
To zapraszam Cię Tutaj( link do posłuchania – wywiad w radiu) i jeszcze tutaj (homo ignorantus….ciekawa lekcja biologii – koniecznie przeczytaj!) no i koniecznie wpadaj Tutaj (musisz, tu wejść!) !!!!
Mam jeszcze więcej tego, ale wiesz… nie lubię się narzucać 😀 😀