Badanie krzywej cukrowej w ciąży – jak się przygotować?

Badanie poziomu cukru w ciąży.

Badanie poziomu cukru w organizmie to jedno z najpopularniejszych badań, jakie wykonujemy w okresie ciąży. Poziom cukru kontrolujemy przede wszystkim za pomocą regularnych badań moczu. Jeśli w trakcie ciąży otrzymane wyniki nie są niepokojące oraz z wywiadu lekarskiego nie wynika, że jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę, to dopiero między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonujemy badanie na tzw.

krzywą cukrową (czyli badanie stężenia glukozy we krwi). 

 

Dlaczego wykonujemy badanie krzywej cukrowej?

Przede wszystkim w celu wykluczenia zachorowania na tzw. cukrzycę ciążową. Wykonywany test obciążenia glukozą pokazuje, w jaki sposób nasz organizm radzi sobie z dużym skokiem cukru we krwi. Jeśli po wypiciu roztworu, składającego się z rozpuszczonej glukozy, poziom naszego cukru po upływie dwóch godzin nadal będzie bardzo wysoki, może to świadczyć o wystąpieniu cukrzycy ciążowej.

 

Jak przygotować się na badanie?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż na badanie musimy przyjść na czczo. Z osobistego doświadczenia uważam, iż w trakcie badania powinna towarzyszyć nam bliska osoba, ponieważ po wypiciu glukozy możemy poczuć się gorzej.

Do najpopularniejszych dolegliwości należą: wymioty, biegunka, mdłości, ból głowy, zasłabniecie, uczucie gorąca.

Pamiętajcie jednak, że wypicie cukrowego płynu wcale nie musi oznaczać, że te dolegliwości Was dopadną. Tak naprawdę jest to kwestia szczęścia 🙂 Ponadto należy pamiętać, że samo badanie trwa ok 2-3h i choćby dlatego warto mieć przy sobie kogoś bliskiego, z kim będziemy mogli porozmawiać.

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia negatywnych objawów jest przyjście na badanie, kiedy ma się tzw. dobry dzień. Ja pierwszą krzywą cukrową wspominam fatalnie. Mój organizm pozbył się całego roztworu w przeciągu 15 minut od jego wypicia. Z perspektywy czasu uważam, że zdecydowanie nie był to dobry dzień na badanie, ponieważ od rana nie czułam się najlepiej, a wypicie glukozy postawiło przysłowiową kropkę na i. Za drugim razem poszło mi już zdecydowanie lepiej 🙂

 


O czym warto pamiętać szykując się na badanie krzywej cukrowej?

  1. Upewnij się, w jakich dniach Twoje laboratorium wykonuje badanie na krzywą cukrową.
  2. Zakup w aptece 75 g glukozy potrzebnej do wykonania badania.
  3. Badanie wykonywane jest na czczo.
  4. Weź ze sobą wodę, którą możesz wypić po skończonym badaniu.
  5. Ewentualnie możesz zabrać ze sobą pół cytryny, której sok wciśniesz do roztworu, jeśli jego smak okaże się dla Ciebie nie do przejścia. Ja przechodziłam przez krzywą cukrową dwukrotnie i dopiero po wciśnięciu soku z cytryny udało mi się przetrwać to badanie.
  6.  Zarezerwuj sobie ok. 3h na wykonanie badania.
  7. Po badaniu lepiej nie prowadzić samemu auta.
  8. Zabierz ze sobą kogoś bliskiego oraz zaopatrz się w książkę lub w gazetę.

 

Jak przebiega badanie?

W trakcie badania kobieta ma trzykrotnie pobieraną krew. Najpierw krew jest pobierana na czczo, następnie godzinę i dwie godziny po wypiciu glukozy. W trakcie badania nie można spacerować, ponieważ aktywność fizyczna może zakłócić wynik badania. Zalecane jest także wypicie płynu w ciągu 5 minut, co czasem bywa baaardzo trudne.

 

Kiedy wynik badania może okazać się fałszywy?

Wynik badania jest najbardziej miarodajny, kiedy trzymamy się zaleceń pielęgniarki/położnej. Z doświadczeń moich koleżanek wiem, że zdarza się kobietom w trakcie badania wyskoczyć do sklepu po zakupy lub przed badaniem coś zjeść. To wszystko niestety może negatywnie rzutować na nasze wyniki.

 

Czy powinnam wybrać się na badanie krzywej cukrowej?

To pytanie celowo zostawiam bez odpowiedzi. Najważniejszą rzeczą w trakcie ciąży jest umiejętność zaufania wybranemu przez nas ginekologowi. Jeśli zaś czujemy, że nie potrafimy naszemu lekarzowi zaufać, to najwyższy czas zmienić lekarza na takiego, którego decyzji nie będziemy podważać. Badanie na krzywą cukrową jest wykonywane u danej pacjentki na polecenie lekarza i tylko on może odpowiedzieć na pytanie, czy Pani X powinna zbadać krzywą cukrową.

 

 

Niniejszy tekst powstał, jako odpowiedź na pytanie podarowane naszemu Pożeraczowi Pytań – Panu Edziowi, który towarzyszy nam podczas każdego spotkania organizowanego w ramach projektu Coffee Mum. Pytanie jednej z uczestniczek brzmiało:

Badania cukrzycy w ciąży (problem dotyczący badań z wypiciem glukozy).

 

jak odpieluchować dziecko

Tak się cieszę, że tu jesteś!

Szkoda, że nie mogę Cię zobaczyć, uściskać i na żywo zapytać, jak podoba Ci się mój blog 🙁

Jednak jest coś co oboje możemy zrobić, coś co pomoże nam bliżej się poznać 🙂

Wiesz, co to jest?

Możemy do siebie pisać!

Dlatego zachęcam Cię do komentowania, udostępniania moich postów i lajkowania na Facebooku, dzięki temu wiem które treści są  najbardziej pomocne i na czym powinnam się skupiać pisząc dla Ciebie 🙂

Karuzela Familijna, to moje miejsce w sieci, które pomaga mi na chwilę oderwać się od pewnego ujmującego, żywotnego małego człowieka 🙂

To również sposób na rozwijanie mojej miłości do animacji, organizacji spotkań i motywacji takich kobiet, jak TY i JA 🙂 Kobiet, które każdego dnia robią coś absolutnie wyjątkowego… kochają na całego swoje największe skarby 🙂

A każda miłość wymaga odwagi!

Dlatego jeszcze raz Ci przypominam:

Ej! Mamo! Masz prawo być z siebie dumna!

Pozdrawiam Cie serdecznie  i do następnego

Magda

Chcesz więcej???

To zapraszam Cię Tutaj( link do posłuchania – wywiad w radiu) i jeszcze tutaj (homo ignorantus….ciekawa lekcja biologii – koniecznie przeczytaj!) no i koniecznie wpadaj Tutaj (musisz, tu wejść!) !!!!

Mam jeszcze więcej tego, ale wiesz… nie lubię się narzucać 😀 😀

2 thoughts on “Badanie krzywej cukrowej w ciąży – jak się przygotować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *