Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

Odpowiedzialność – słowo klucz, za którym kryje się budowanie zdrowych i wspierających relacji z samym sobą oraz z innymi ludźmi. Odpowiedzialność za siebie, za swoje słowa i czyny, to fundament naszej pewności siebie oraz poczucia bezpieczeństwa, które dajemy nie tylko naszym bliskim, ale również i przede wszystkim samemu sobie.

Dlaczego warto uczyć dziecka odpowiedzialności?

Przede wszystkim ucząc dziecka odpowiedzialności budujemy w nim poczucie własnej wartości. Dziecko wraz z nabywaniem tej cechy zaczyna spostrzegać siebie, jako jednostkę sprawczą od której sporo zależy.

Dziecko, które od najmłodszych lat jest zaprzyjaźnianie z tematyką odpowiedzialności, spostrzega siebie, jako człowieka, którego zdanie i czyny mają ogromne znaczenie. Pokazujemy mu, że jest potrzebne, wartościowe i godne zaufania.

Slow down – dlaczego warto zwolnić

Zbyt często jesteśmy uwikłani w pęd życia, który nie pozwala nam zwolnić. W efekcie chcemy robić wszystko szybciej, byleby zdążyć z kolejnym projektem, czy celem, który sobie założyliśmy. W tym pośpiechu nie zauważamy, że nasze dzieci nie są w stanie nas dogonić. W zamian za to my nagminnie wyręczamy je we wszystkim, ponieważ dzięki temu jest po prostu szybciej i łatwiej.

Nie towarzyszymy naszym dzieciom w budowaniu samodzielności, kiedy w pośpiechu wyręczamy je w ubieraniu się, w myciu zębów, czy w wykonywaniu prac zadanych w szkole. Z opowieści nauczycielek wychowania przedszkolnego wiem, że wielu rodziców wykonuje zadane prace plastyczne za dzieci zamiast mobilizować je w tworzeniu samodzielnych dzieł.

Zapominamy o tym, że odpowiedzialność jest taką samą umiejętnością, jak mówienie, czy chodzenie. Bez regularnej praktyki nie uda nam się zakorzenić w osobowości dziecka poczucia odpowiedzialności, ani wiary we własne siły.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

Zacznij od początku

Jeśli chcesz wychować odpowiedzialnego człowieka, to przede wszystkim sam bądź odpowiedzialnym rodzicem. Pokazując dziecku, że Twoje słowa mają znaczenie, budujesz w nim poczucie bezpieczeństwa. Dajesz również przykład, że dotrzymywanie obietnic i branie odpowiedzialności za własne błędy, to naturalny element naszego człowieczeństwa.

Pamiętajmy przy tym, że możemy się mylić i prosić o pomoc. Ważne jednak, by być w stosunku do siebie empatycznym, szczerym, lojalnym i otwartym. Dzięki temu odpowiedzialność nie będzie wymagać od nas heroicznych czynów, a jedynie zaprosi nas do bycia fair w stosunku do siebie i do innych.

Twórz przestrzeń do działania

Przede wszystkim każdego dnia wspieraj go w działaniach, które może wykonywać sam. Twórz dla niego możliwość wyboru zarówno w kuchni, jak i podczas ubierania się. Pozwól mu zdecydować, jakim ręcznikiem będzie wycierał się po wieczornym prysznicu, czy którą koszulkę założy rano do przedszkola lub szkoły. Angażuj go podczas domowych porządków. Pozwól mu odkurzać, ścierać kurze, rozpakować część naczyń z zmywarki, czy powiesić pranie, nawet jeśli nie zrobi tego w sposób idealny.

Ustal zadania

Wspólnie ustalcie listę zadań, które są zgodne z jego umiejętnościami i na które jest gotowy. W tym celu możecie przygotować własną mapę zadań w formie rysunków, czy naklejek. Powieś ją w widocznym miejscu, dzięki czemu będzie ona przypominała o zadaniach, które należą do dziecka.

mapa zadań a odpowiedzialność dziecka

Pokazuj mu, że jest ważny

Dzieci potrzebują czuć się nie tylko zaopiekowane i kochane, ale również potrzebne. Za każdym razem, kiedy pokazujemy im, że ich opinia jest dla nas ważna, budujemy w nich przeświadczenie o ich wartości.

Wspólne planowanie zakupów, czy wypadów rodzinnych, to jedne z wielu sposobów na umożliwienie dziecku podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami i pomysłami. Dziecko może pomagać nam na co dzień w drobiazgowych wyborach, jak np. wybór butów na popołudniowy spacer.

Rozmawiaj z nim o odpowiedzialności

W kształtowaniu odpowiedzialności niezwykle ważne są również nasze rozmowy, w trakcie których tłumaczymy dziecku, czym dla nas jest odpowiedzialność. Pomocne mogą być wtedy książki, które pokazują w przystępny sposób rolę odpowiedzialności w naszym życiu.

jak nauczyć dziecko odpowiedzialności

„Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość” G. Raidt – recenzja

Do takich książek zdecydowanie należy książka autorstwa G. Raidt pt. „Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość”.

Dzięki tej pozycji możemy przedstawić dziecku, jaki wpływ mają ludzie z dawnych lat na nasze losy. Ta książka bowiem nie tylko tłumaczy czym jest dziedzictwo rodzinne, ale również pokazuje, jak ważną rolę odgrywa historia.

G. Raidt przeprowadza dzieci przez opowieść o rodzinie, pokoleniach, decyzjach, które podejmujemy i których konsekwencje będziemy widzieć za wiele lat.

Tworzy również obraz człowieka, który ma w sobie siłę, by zmienić świat na lepsze lub na gorsze. Wszystko zależy od nas i od naszej świadomości, którą drogą chcemy podążać. Ważne, by wybierać świadomie, pamiętając, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są połączone ze sobą niewidoczną linią, która wpływa na nasze życie każdego człowieka.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności

Podczas lektury tej książki pojawiają się również tematy trudne, jak ochrona środowiska, czy działania wojenne, które przyczyniają się do przymusowej migracji z własnego kraju. Dzisiaj ta książka nabiera nowego znaczenia. Stając się niezwykle autentyczna. Pokazując nam, że historia nadal się toczy, a decyzje jednego człowieka, mogą wpłynąć na dzieje wielu rodzin.

jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie

Jedna książka a tak wiele tematów

Atutem tej książki jest przystępny i prosty język, który pomaga nam wytłumaczyć dziecku już w wieku przedszkolnym tematy, które wydają się dla nas trudne. Dzięki niej możemy również zacząć rozmowę o własnym dziedzictwie, przywołując osoby, które odeszły wiele lat temu.

Czytając „Moja wielką rodzinę…” mamy szansę zaprosić dziecko do wspólnej rozmowy o przyrodzie, odpowiedzialności, historii, czy zachęcając go do wymyślania sposobów, które pozwolą nam zmienić świat na lepszy.

Bo jak napisała autorka…

„dziś nie wiemy, jak będzie wyglądać przyszłość. Ale konsekwencje naszych obecnych działań i decyzji pojawią się właśnie w tejże przyszłości. De facto decydujemy o niej już teraz. A więc do roboty! Pomyślmy, co powinniśmy robić, by nie szkodzić sobie i przyszłym pokoleniom?”

Jeśli zainteresowała Cię książka, to możesz kupić ją TUTAJ

Przeczytaj również:

Jak zachęcać dziecko do czytania

Znajdź mnie na You Tube gdzie prowadzę wywiady dla mam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *