Poradnik dla rodziców – ranking

Czy istnieje poradnik dla rodziców, który pomoże Ci świadomie wspierać Twoje dziecko w rozwoju? Który poradnik dla rodziców odpowie na nurtujące Cię pytania?

Niestety część zakupionych książek może Cię rozczarować, dlatego na moim blogu ląduje tekst, który pomoże Ci w znalezieniu tego, czego szukasz. Wspólnie zastanowimy się na co warto zwrócić uwagę wybierając poradnik dla rodziców.

Jednak najpierw pokaże Ci książkę, którą zapewne bardzo dobrze znasz. Książkę, którą większość z nas nie traktuje, jako poradnik dla rodziców. Uwierz mi, że warto raz jeszcze po nią sięgnąć i wspólnie z Małym Księciem wyruszyć w świat wartości, jakie warto przekazać naszym dzieciom. Jesteś gotowy? Zaczynamy 🙂

Poradnik dla rodziców na skróty

Mały Książę – najlepszy poradnik dla rodziców

Rodzicielstwo a Mały Książę

Moja definicja miłości rodzica

Dlatego, jeśli poszukujecie najlepszego poradnika dla rodziców…

Poradnik dla rodziców – jak wybrać

Moje ulubione poradniki dla rodziców

W poszukiwaniu najlepszego poradnika dla rodziców.

Mały Książę – najlepszy poradnik dla rodziców


W tej chwili jesteś dla mnie zwykłym chłopcem, podobnym do tysięcy innych chłopców. Ale jeśli mnie oswoisz, zaczniemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie wyjątkowy, a ja będę wyjątkowy dla Ciebie(…) To czas, który poświęciłeś swojej róży sprawia, że jest taka ważna.


poradnik dla rodziców

Rodzicielstwo a Mały Książę

Najlepszy poradnik dla rodziców można odszukać wśród ukochanych książek z dzieciństwa. W końcu rodzicielstwo, to nic innego jak oswajanie. Codzienny kontakt, troska i bliskość. To bycie tu i teraz, po to by dać szansę odkryć się na nowo. To czas, kiedy przestajemy oczekiwać, żądać, kalkulować. Tu nie ma miejsca na roszczeniowość, egoizm i opinie postronnych osób.

Rodzicielstwo, to coś więcej niż miłość. Rodzicielstwo, to wzajemne przenikanie dwóch istot, które już zawsze będą dla siebie najważniejsze, Żadne kilometry, choroby, czy spory tego nie zmienią.

Rodzicielstwo, to przywiązanie budowane latami, dzięki naszej cierpliwości, otwartości i szacunku do wszystkich tych cech naszego dziecka, których nie jesteśmy w stanie na pierwszy rzut oka zrozumieć.

To ten konkretny lis i ta konkretna róża, z tysięcy innych podobnych im istot, stali się dla Małego Księcia wyjątkowi, ponieważ to on zdecydował się na ich oswojenie.


Dlatego nikt nie zrozumie, dlaczego roztapiam się z miłości do pewnego chłopca, który dla innych nie różni się bardziej od innych chłopców w jego wieku. Ponieważ nikt inny tego chłopca nie chronił, nie chwalił, nie poznawał, ani nie słuchał zarówno wtedy, kiedy mówił, jak i wtedy kiedy milczał.


Moja definicja miłości rodzica

Miłość, to największe szaleństwo wszechświata i zarazem jedyna przyczyna dla której warto zwariować. Dlatego wariujcie z miłości do pierwszego usłyszanego słowa, miękkości niemowlęcych stóp, czy zapachu śpiącego dziecka.Wariujcie z niepokoju, kiedy przestajecie mieć wpływ na to, co może się wydarzyć. I nie oczekujcie, że świat Was zrozumie.

Będziecie się śmiać do nocnego nieba, bo jesteście jedynymi ludźmi na Ziemi, którzy oswoili właśnie tego Małego Księcia lub właśnie tą „Małą Księżniczkę”.

I choć będziecie poszukiwać rozwiązań na niezliczoną ilość problemów, ojojacie nie jedną ranę, przeczytacie całą masę bajek, a Wasze ramiona będą chłonąć ocean dziecięcych łez, to już ZAWSZE będziecie się uśmiechać do siebie wspominając te chwilę, kiedy tuliliście tą małą istotkę do siebie.

poradnik dla rodziców
„Mały Książę” ANTOINE DE SAINT-EXUPERY Manuela Adreani (ilustr.)

Dlatego, jeśli poszukujecie najlepszego poradnika dla rodziców….

To wróćcie do lektury „Małego Księcia” i razem z nim wyruszcie podróż po wszystkich planetach. Z uwagą przyjrzyjcie się w jaki sposób ten maleńki bohater przyjmuje otaczający go świat, jak mówi o miłości i o przywiązaniu.

Zatrzymajcie się na dłużej przy fragmencie opisującym moment, kiedy Mały Książę zaczyna rozumieć, że kocha swoją różę pomimo jej wad i niezrozumiałych dla niego zachowań. Spróbujcie zrozumieć z jaką mądrością ten chłopiec oswajał lisa. Przeczytajcie z uwagą każdy fragment tej książki i sami odkryjcie, jak wiele w niej ukrytych znaczeń, niedopowiedzianych słów i prawd, które dopiero teraz mogą zostać przez Was odkryte!

Przeczytajcie tą niezwykłą książkę raz jeszcze  i dajcie znać, czy według Was „Mały Książę” również jest najlepszym poradnikiem dla rodziców 🙂

Poradnik dla rodziców – jak wybrać

Współczesny rynek proponuje nam setki publikacji, które są reklamowane, jako najlepsze i najbardziej wartościowe poradniki dla rodziców. Część z nich faktycznie potrafi pomóc nam lepiej zrozumieć zarówno nasze dziecko, jak i nas samych. Niestety bywają też takie książki, które zamiast wspierać rodzica w odkrywaniu wszystkich stron rodzicielstwa, zasypują go „złotymi radami”, które z naukowego punktu widzenia są nie tylko bezużyteczne, ale także niebezpieczne.

Jeśli szukasz poradnika, który pomoże Ci poczuć się lepiej w roli mamy lub w roli taty, to przede wszystkim ustal, jakie są Twoje kluczowe wartości, które chcesz przekazać swojemu dziecku. To nasze zachowanie i nasze słowa kształtują dzieci na przyszłych dorosłych. Jeśli cenisz sobie takie wartości, jak pozytywna komunikacja, szacunek, empatia, to szukaj poradników, które pomogą Ci wspierać dziecko w sposób empatyczny, traktując go z szacunkiem.

W rodzicielstwie najważniejsza jest autentyczność. Dlatego zachęcam Cię nie tylko do poszerzania wiedzy i sięgania po wartościowe książki, ale także do świadomego wyboru metod, jakie będziesz wprowadzać w życie.

Moje ulubione poradniki dla rodziców:

„Wychowywanie bez porażek” T. Gordon

Wychowywanie bez porażek, to poradnik dla rodziców który powinni przeczytać osoby zainteresowane rozwiązywaniem konfliktów między rodzicami a dziećmi. Autor proponuje „metodę bez przegranych” i jednocześnie pokazuje czytelnikom, jakie skutki niosą za sobą autokratyczne style rozwiązywania konfliktów.

Porozumienie bez przemocy M.B. Rosenberg

Porozumienie bez przemocy, to światowy bestseller. W swojej książce autor przedstawia czytelnikom, jak ważna jest nasza codzienna komunikacja zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Tłumaczy, jak przełamać schematy myślenia, które prowadzą do stresu i poczucia winy. Wspiera w budowaniu pozytywnej komunikacji opartej na wzajemnym zrozumieniu i szacunku.

Rodzicielstwo przez zabawę L. J. Cohen

Poradnik dla rodziców, który pomaga zrozumieć, jak ważną rolę pełni zabawa w życiu dziecka. Dzięki lekturze tego poradnika dla rodziców dowiesz się, jak dzięki wspólnej zabawie pomóc dziecku zbudować pewność siebie oraz wyrażać emocje.

Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia W. Sears

Księga Dziecka to poradnik dla rodziców autorstwa znanej rodziny lekarskiej. W tej książce znajdziecie kompleksowe informacje na temat snu, zdrowia i rozwoju dziecka. Poradnik jest uznawany za kluczową pozycje w poszerzaniu wiedzy na temat rodzicielstwa bliskości.

Poradnik dla rodziców

rozwój osobisty dla mam 

Autorka: Magdalena Nowak

Wieloletnia animatorka społeczna, specjalistka ds. komunikacji oraz organizatorka wydarzeń dla kobiet. Z pasji trenerka umiejętności społecznych. W wolnym czasie uwielbia eksperymentować w kuchni oraz czytać książki.

Przeczytaj również:

Bo jedzenie jest super!Nie takie sekretne sposoby na niejadka 🙂

Wszystkiemu winna jest…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *