Porady Szczęśliwego Brzdąca, czyli 15 rad dla rodziców i dziadków niemowląt.

 1. Skończyłem już miesiąc? To najwyższy czas zorganizować mi przestrzeń do zabawy na podłodze! Nie potrzebuje wiele, wystarczy mi rozłożony koc lub karimata. Dzięki podłogowym zabawom będę miał mocny kręgosłup i pełno okazji do ćwiczenia nowych umiejętności.

 2. Tak często podnosicie mnie z łóżeczka i mocno przytulacie. Rzadko kiedy pamiętacie, że lubię być podnoszony naprzemiennie z obu stron i tym bardziej lubię być tak noszony! Dzięki temu rozwijam się symetrycznie, a mój układ nerwowy jest pobudzany całościowo.

 3. Uwielbiam, kiedy mówicie do mnie czule i kiedy opowiadacie mi o wszystkich czynnościach, jakie wspólnie robimy. Słysząc Was czuje się bezpieczny i kochany. Mam nadzieję, że wkrótce i ja coś Wam opowiem.

 4. To, jak do mnie mówicie zaważy na tym, jak sam będę mówić w przyszłości. Jeśli Wy ze starannością będziecie wypowiadać każde słowo to i ja będę mówił wyraźnie i precyzyjnie. Dajcie mi szansę wyrosnąć na prawdziwego Bystrzachę!

 5. Kochani, nie jestem ani za mały, ani za duży na czytanie bajek i oglądanie książeczek. Nie potrzebuje miliona zabawek, bo nie jestem w stanie odkryć do czego one wszystkie służą i na ile sposobów można się nimi pobawić.

 6. Wspierajcie mnie codziennie w trakcie mojej wędrówki do dorosłości, ale nie zachęcajcie mnie do zbyt szybkiego siadania i chodzenia. Na wszystko jest odpowiedni czas i miejsce. Wszystkie moje kostki muszą być wystarczająco mocne, aby unieść cały mój ciężar!

 7. Uwielbiam zabawki, ale wtedy gdy czuje się wśród nich bezpiecznie. Kiedy jestem mały i słabo widzę nie lubię, gdy coś zwisa mi nad głową i na dodatek się świeci. Dzięki Waszemu rozsądkowi zabawa będzie dla mnie nie tylko przyjemna, ale również zdrowa.

 8. Kochani, ja sam w sobie jestem piękny i wspaniały, dlatego nie potrzebuje niewygodnych i uwierających mnie ciuszków, w których podobno mi do twarzy. Lubię wygodne, miękkie, oddychające i elastyczne tkaniny, które nie przeszkadzają mi w zabawie!

 9. To od Was zależy, co będę jadł w przyszłości. Zastanówcie się dobrze zanim podacie mi coś do jedzenia, czy na pewno chcecie aby ten składnik zagościł na stałe w mojej diecie? Wasze dzisiejsze wybory zaważą na moich decyzjach w przyszłości.

 10. To nic, że nie mam ząbków! Dzięki codziennej pielęgnacji moich dziąsełek nauczę się, że jest ona bardzo ważna, a dzięki temu w przyszłości będę chętniej mył ząbki!

 11. Wiem, że przeze mnie macie mało czasu. Kocham być przy Was, nie lubię się bawić w samotności, a na Waszych rękach otaczający świat wydaje się mniej straszny. Obiecuję Wam, że szybko urosnę i będę coraz bardziej samodzielny. Proszę, podarujcie mi dzisiaj swój czas, żebym jutro mógł być pewniejszy siebie i odważniejszy.

 12. Nie bójcie się, że Wami manipuluje. Po prostu jestem mały i bardzo Was teraz potrzebuję. Przykro mi, że niczego nie potrafię zrobić sam, przez co nie umiem Wam w niczym pomóc. Mam nadzieję, że jak podrosnę to zobaczycie, że podarowany mi dzisiaj czas był Waszą najlepszą życiową inwestycją.

 13. Kochani, chętnie pójdę z Wami wszędzie. Proszę Was tylko, żebyście wybierali miejsca, w których będę czuł się bezpiecznie. Głośne centra handlowe nie są najlepszym pomysłem na pierwsze wycieczki ze mną, kiedy jestem jeszcze bardzo mały. Wkrótce razem się tam wybierzemy! Obiecuję!

 14. Ja wiem, że się o mnie troszczycie i boicie się, że mi zimno. Czasem jednak tak mnie przykrywacie i ubieracie, że robi mi się strasznie gorąco i nie mam siły ani na zabawę, ani na rozmowę, ani nawet na obserwowanie otaczającego mnie świata!

 15. Wiem, że czasem się sprzeczacie między sobą o to, co jest dla mnie najlepsze. Każdy z Was chce dla mnie jak najlepiej. Jeśli będziecie się wzajemnie słuchać i bacznie mnie obserwować to na pewno szybko się przekonacie, że najszczęśliwszy jestem wtedy, kiedy jesteśmy wszyscy razem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *