Przerwane milczenie

Przerwane milczenie

Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci, autorstwa Marty Szarejko, to coś więcej niż zwykła książka. Ta publikacja przerywa milczenie wokół problemów, z którymi od lat zmagają się polscy psychiatrzy dziecięcy. To książka, która daje głos tym, którzy są najbliżej dziecka pełnego lęku, strachu i emocji, z którymi nie potrafi sobie poradzić. I wreszcie, to książka, która dobitnie pokazuje, że psychiatria w Polsce, to dziedzina zapomniana, zepchnięta w kąt, niedoceniania.

Marta Szarejko pisze o zapaści polskiej psychiatrii

Marta Szarejko razem z grupą lekarzy, którzy zgodzili się porozmawiać z nią szczerze o zapaści psychiatrii dziecięcej, przerwali tabu i tym samym wywołali lawinę rozmów o problemach emocjonalnych dzieci. Lawinę, której, mam nadzieję, nie uda się już nigdy więcej zepchnąć na dalszy tor.

Recenzja książki M. Szarejko - Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci.

Książka, której potrzebowaliśmy od lat…

Odważna, brutalna i niezwykle prawdziwa opowieść piętnastu specjalistów stanowi istotę tej książki. Marta Szarejko w niesamowity wręcz sposób potrafiła przeprowadzić rozmowę, tworząc wieloaspektowy obraz polskiej psychiatrii. Nie przemilczała żadnego tematu. Nie wycofała się. Dała swoim rozmówcom przestrzeń do opowiedzenia wszystkiego, co uznali za ważne.

Zapaść w polskich szpitalach psychiatrycznych - książka Marty Szarejko łamie tabu

W tej książce czuć emocje pojawiające się wokół poruszanych tematów. Cała ta gama przeżyć, zapisana na kartkach tej poruszającej książki, przypomina niekiedy pamiętnik pełen wspomnień i chwil totalnej bezradności.

Ta książka nie kłamie. Nie koloryzuje. Wylicza wszystkie błędy, które sprawiły, że polska psychiatria dziecięca jest w zapaści. Pozwala zobaczyć lekarzy i pielęgniarki pozostawionych samych sobie na polu bitwy o zdrowie psychiczne dzieci. Ukazuje rodziców, którzy abdykowali. Rodziny, które nie potrafią wyjść z kryzysu. Szkoły, w których brakuje pomocy doświadczonych psychologów. Polityków, którzy nie dostrzegają tej dziedziny medycyny. Społeczeństwo, które woli milczeć.

Nie sposób o niej zapomnieć…

Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci to książka od której chcemy uciec. W naszym kraju nadal o zdrowiu psychicznym mówi się niewiele, tym bardziej, jeśli mówimy o nim w kontekście pracy z dzieckiem.

Stany ostre... książka o której nie można zapomnieć

Ta publikacja pokazuje konsekwencje braku świadomości na temat istoty zdrowia psychicznego. Brak rozmów, wsparcia emocjonalnego, zrozumienia i poczucia przynależności sprawia, że my jako ludzie zaczynamy się gubić w labiryncie uczuć. Z czasem jesteśmy już tak mocno przytłoczeni narastającym bólem emocjonalnym, że przestajemy sobie radzić z własnym życiem. Ten sam problem dotyczy również dzieci.

Dziecko może chorować na depresje, zaburzenia osobowości, czy zaburzenia odżywiania. Dziecko może mieć myśli samobójcze, być uzależnione od mediów, elektroniki, czy używek. I wreszcie dziecko, tak samo jak my, ma nieograniczoną potrzebę miłości. Pragnie być zauważone, docenione, ukochane. W jego ciele zapisują się wszystkie trudne emocje, których nie potrafiło w zdrowy sposób przeżyć. Z czasem tworzy sieć wspomnień, która staje się jego prywatnym więzieniem.

recenzja książki M. Szarejko

Dlatego tak ważne jest, by mówić o zdrowiu psychicznym. Pisać i edukować o roli emocji. Uświadamiać społeczeństwo, że dbanie o własne myśli i o własne uczucia jest tak samo istotne, jak przeprowadzanie kontrolnych badań lekarskich.

Nowy rozdział…

Mam nadzieję, że dzięki tej książce coś zacznie się zmieniać. Przestaniemy się bać psychiatrii. Nie będziemy uciekać od problemów, które dotyczą nas wszystkich, tylko dlatego, że są niewygodne, brutalne i zbyt prawdziwe.

Mam też nadzieję, że my jako rodzice dostrzeżemy, jak ważną rolę pełnimy w życiu naszego dziecka. To my jesteśmy pierwszymi osobami, które mają szansę zobaczyć, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. To my możemy w porę zareagować, poszukać pomocy i przede wszystkim pokazać mu, że wszystkie jego emocje i uczucia są ważne, że my jesteśmy ważni, że ono jest ważne.

nowa książka Marty Szarejko

Książka Marty Szarejko ukazała się na łamach Wydawnictwa Słowne.

Recenzje dla Was napisała

Magdalena Nowak

Specjalistka ds. komunikacji i PR. Trenerka umiejętności społecznych. Animatorka społeczna i kultury. Inicjatorka wydarzeń dla kobiet. Twórczyni Karuzeli Familijnej, której misją jest wspieranie kobiet w przekonaniu, że mają być prawo z siebie dumne. Prywatnie kocha jogę, góry i włoskie uliczki. Mama, żona, przyjaciółka, córka, siostra, kobieta… po prostu Magda 🙂

Jeśli szukasz więcej recenzji, to zapraszam tutaj:

Kicia kocia – ulubienica przedszkolaków

Wyprawy z Żubrem Pompikiem

Mukashi, mukashi… – japońskie baśnie dla dzieci

Jeśli szukasz prostego przepisu na śniadanie, to zapraszam tutaj:

Owsianka z patelni

Jeśli szukasz artykułów na temat rozwoju osobistego możesz zacząć od tego:

Ruminacje – jak uporać się z negatywnymi myślami

Koniecznie znajdź mnie na Instagramie i na profilu Karuzeli Familijnej, dzięki temu nie ominą Cię żadne artykuły, recenzje i wydarzenia!

Najbliższe wydarzenie on – line

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *