Wychowywanie w duchu Montessori

Wychowywanie w duchu Montessori – dlaczego warto? Maria Montessori, niezwykle inspirująca postać, która całe swoje życie zawodowe poświęciła pracy z dzieckiem. Jej obserwacje są aktualne do dzisiaj, co sprawiło, że wielu nauczycieli, terapeutów i rodziców postanowiło wspierać swoje dziecko w zgodzie z rozpoczętym przez nią nurtem Montessori.

Wychowywanie w duchu Montessori - wywiad online

Wychowywanie w duchu Montessori

Niestety wśród tej metody narosło wiele mitów i fałszywych założeń. Dla wielu Montessori kojarzy się z modą dla bogatych rodzin lub z wizją wychowywania dziecka, która wymaga od nas specjalistycznej wiedzy.

Faktycznie wiele zabawek lub pomocy edukacyjnych wykonywanych w duchu Montessori jest niezwykle drogich, ale czy faktycznie jesteśmy skazani na ich zakup? Oczywiście, że nie. W metodzie Montessori liczy się przede wszystkim uważane podążanie za dzieckiem i tworzenie mu takiego otoczenia, w którym będzie mógł samodzielnie odkrywać świat.

Dlatego zaprosiłam do rozmowy Olgę Pośpiech – edukatorkę Pozytywnej Dyscypliny oraz byłą Dyrektorkę Przedszkola w Duchu Montessori – która opowiedziała mi o tym, jak można wychowywać dziecko w duchu Montessori, sprawiając, że stanie się pewniejszy siebie, a jego rozwój będzie podążał w zgodzie z jego naturalnym rytmem.

Olga Pośpiech

Najważniejsze założenia wychowywania dziecka w duchu Montessori

  1. Obserwacja dziecka i podążanie za jego zainteresowaniami.
  2. Uszanowanie tempa rozwoju dziecka, jego predyspozycji. Dajemy dziecku czas.
  3. Zachęcenie dziecka do inicjowania zabaw oraz do odkrywania świata.
  4. Tworzenie harmonijnej przestrzeni, która wspiera dziecko w samodzielności. Przykładowo: zabawki dziecka są na wysokości jego rąk, sam może wejść do łóżeczka, sięgnąć po swoje talerzyki w kuchni.
  5. Wybieramy naturalne zabawki, którymi mogą być kuchenne garnki, drewniane łyżki, kasze, makarony, które dzieci uwielbiają przesypywać.
  6. Jesteśmy obok, wspieramy, zachęcamy, ale to dziecko decyduje, kiedy jest na wszystko gotowe.
  7. Działamy w zgodzie z przekonaniem, że dziecko jest dobre, wartościowe i mądre.

Olga Pośpiech – edukatorka Pozytywnej Dyscypliny, skutecznego podejścia do rodzicielstwa i nauczania, opartego na szacunku i empatii.Szkoli i wspiera Rodziców i Nauczycieli.Jest Mamą dwóch chłopców. Więcej o naszej specjalistce znajdziesz na Facebooku. Zobacz koniecznie jej profil – https://www.facebook.com/pozytywnieolgapospiech

Pamiętaj, że możesz znaleźć Karuzelę Familijną na

Facebooku

Instagramie

You Tube

Zostań ze mną na dłużej i posłuchaj innych moich wywiadów

Słodycze w diecie dziecka – wywiad z Zuzanną Wędołowską z Szpinak Robi Bleee

Dieta długowiecznościhttp://karuzelafamilijna.pl/coffee-mum/dieta-dlugowiecznosci/ – rozmowa z dietetykiem i podcasterką Gosią Pielichowską

Jak wzmacniać odporność psychiczną dziecka – rozmowa z pedagożką, recenzentką książek Anią Jankowską znaną z bloga Aktywne Czytanie oraz podcastu Nie tylko dla mam

Magda Nowak inicjatorka wydarzeń dla mam

Magdalena Nowak
Prowadzę wywiady z blogerami, specjalistami, terapeutami na tematy bliskie każdej mamie.
Bez spiny, na luzie. Po swojemu!
Jestem specjalistką ds. komunikacji, która wierze, że
siłę słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *