Chleb gryczany z ziarnami – prosty

Chleb gryczany z ziarnami stanowi rewelacyjną alternatywę dla tradycyjnego chleba. Jest dobrym wyborem nie tylko dla osób, które ograniczają gluten w swojej diecie, ale również dla każdej osoby,poszukującej nowych rozwiązań kulinarnych.

chleb gryczany z ziarnami prosty przepis
chleb gryczany z ziarnami

Holistycznie o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty jest często definiowany, jako droga do osiągania celów, które mają pomóc nam stać się lepszą wersją siebie. W mojej opinii tego typu definicja pozbawia proces rozwoju osobistego jego najważniejszej wartości. Rozwój osobisty, to przede wszystkim proces, w którym poznajemy siebie w pełni. Uczymy się akceptować, doceniać i pracować nad obszarami, które są ważne dla nas – nie dla reszty świata.

Rozwój osobisty pomaga nam spojrzeć w siebie. Zobaczyć na nowo, jakim fajnym i dobrym człowiekiem jesteśmy już teraz.

Rozwój osobisty z definicji nie ma na celu zmieniać nas i modelować. Stanowi natomiast proces nauki, w który prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu wyruszamy w sposób świadomy, kierując się własnymi potrzebami i zasadami.

Holistyczne efekty rozwoju osobistego

Dla mnie rozwój osobisty zawiera nie tylko dbanie o swój umysł, ale także o emocje, ciało, odporność. Pomaga nam kształtować nowe nawyki, które są dla nas bardziej wspierające. Dzięki niemu zaczynamy zwracać uwagę ile czasu poświęcamy na regeneracje, czy na uczenie się nowych rzeczy. To on stoi za zmianami w nawykach żywieniowych. Częściej sięgamy po wodę, testujemy nowe przepisy, zwracając uwagę na ich różnorodność i gęstość odżywczą. Nie robimy tego kierując się modą, ale świadomością własnego ciała, które staje się naszym przewodnikiem.

Słuchaj swojego ciała, ponieważ jest Twoim przyjacielem

Nasza ciała są mądre i wiedzą czego potrzebujemy. Pokazują nam gdzie kumulujemy negatywne doświadczenia, jak przeżywamy emocje, a nawet wysyłają do nas nieustannie sygnały ostrzegawcze. Proszą nas, by zwolnić bieg życia, bardziej siebie docenić, przepracować stłumione emocje i po ludzku zatroszczyć się o siebie.

Niestety gdzieś po drodze zostaliśmy oderwani od naszych ciał. Zaczęliśmy traktować je jako narzędzie do pracy, nie jak naszego przyjaciela i sojusznika. Tłumimy uczucie zmęczenia kolejną kawą, a ból głowy uciszamy za pomocą tabletek. Nie dajemy sobie prawa do odpoczynku, bo ktoś kiedyś wmówił nam, że musimy być najlepsze, że bierzemy udział w wyścigu, który nigdy się nie kończy. Zapomnieli ostrzec nas jednak, że w tym wyścigu nie ma zwycięzców. Jest tylko bieg.

Chleb gryczany z ziarnami – sposób na samomiłość

Dbanie o siebie nie musi wiązać się z dużymi wydatkami, ani z trudnym procesem zbudowanym za pomocą wymyślnych definicji i znaczeń. Piszę to z pełnią odpowiedzialnością. Chcę żebyś zrozumiała, że już teraz masz wszystko, by zacząć. Wystarczy podejść do tego w sposób świadomy, stawiając pierwsze małe kroki, które pomogą Ci pokazać samej sobie, że jesteś ważna.

Małe kroki mają globalne znaczenie

Picie większej ilości wody, świadome przeciąganie ciała, szukanie możliwości do kontaktu z naturą, codzienne afirmacje i wybory żywieniowe, to coś na co masz wpływ.

Zobacz sama, że już teraz możesz:

 • wybrać szklankę wody zamiast sieciowy sok;
 • sięgnąć po zioła, jak mięta, rumianek i lipa;
 • wybrać jabłko zamiast kolejnej kostki czekolady;
 • odłożyć przetworzoną żywność na bok;
 • ograniczyć czas spędzony w mediach społecznościowych;
 • upiec chleb gryczany z ziarnami;
 • wprowadzić do swojej diety kiszonki;
 • praktykować wdzięczność do siebie, ucząc mówić samej sobie dziękuję;
 • tańczyć przy dźwiękach ulubionej piosenki.

Rozwój osobisty, to właśnie szereg takich maleńkich kroków. To drobne wybory, które podejmujemy każdego dnia. Zastępowanie jednych nawyków drugimi. Szereg czynności, które są w zasięgu naszych możliwości.

Chleb gryczany z ziarnami

przepis na chleb bez glutenu - chleb gryczany z ziarnami
prosty przepis na chleb gryczany z ziarnami


Składniki na chleb gryczany z ziarnami:

 • 300 gram kaszy gryczanej niepalonej
 • nasiona chia – 60 gram
 • oliwa z oliwek – 60 ml
 • woda – 250 ml
 • pół cytryny – sam sok
 • soda oczyszczona – pół płaskiej łyżeczki
 • ziarna: 2 łyżki słonecznika, 2 łyżki pestek dyni, 1 łyżka siemienia lnianego, 5 posiekanych migdałów, 1 łyżka babki płesznik i żurawiny.
 • dwa ząbki czosnku zmiażdżonego
 • przyprawy: dwie łyżeczki soli, jedna łyżeczka rozmarynu, jedne łyżeczka czarnuszki i jedna oregano. Do posypania przyprawa z suszonych pomidorów(bez cukru).

Przygotowanie chleba gryczanego z ziarnami:

 1. Zalej na noc kaszę gryczaną białą, tak by woda przykryła kasze.
 2. Zamocz nasiona chia w 125 ml wody i dobrze wymieszaj – zostaw na noc w lodówce.
 3. Rano przepłucz kasze i odsącz z wody.
 4. Do miski włóż kaszę i zblenduj ją z dodatkiem 125 ml wody, oliwą z oliwek(60ml) oraz z przyprawami, sodą i sokiem z cytryny. Dodaj galaretkę z nasion chia, czosnek, nasiona i wszystko bardzo dokładnie wymieszaj.
 5. Wyłóż ciasto na prostokątne formę wyłożoną papierem do pieczenia.
 6. Ciasto posyp do smaku przyprawą z suszonych pomidorów oraz słonecznikiem.
 7. Piec chleb gryczany z ziarnami w 180 stopniach w opcji góra dół przez 90 minut.

Ważne – inspiracje do powstania chleba gryczanego z ziarnami powstał, dzięki przepisowi chlebek mocy z bloga Kingi Paruzel.

Cześć!

karuzela familijna blog dla mam

Jesteś na blogu dla mam, gdzie znajdziesz artykuły, wywiady i treści, które dotyczą holistycznego podejścia do rozwoju osobistego. Razem ze mną możesz pracować nad umiejętnościami miękkimi, a zwłaszcza nad komunikacją i budowaniem wspierającej relacji z samą sobą oraz z innymi ludźmi.

Na teraz polecam Ci mój artykuły Wystarczająco dobra mama, 5 nawyków które pomogą Ci uchronić się przed wypaleniem macierzyńskim.

Na You Tube znajdziesz moje wywiady z specjalistkami znanymi w Polsce na temat rozwoju kompetencji miękkich, rodzicielskich oraz holistycznego podejścia do tematu zdrowia.

W czym mogę Ci pomóc?

Cena jednej sesji online: 60 zł * istnieje możliwość pracy stacjonarnej w kawiarni w Sosnowcu w cenie 90 zł

Cena trzech sesji online: 150 zł * istnieje możliwość pracy stacjonarnej w kawiarni w Sosnowcu cenie 220 zł

Napisz na: magda@karuzelafamilijna.pl

Dodatkowo: po każdej sesji otrzymujesz podsumowanie rozmowy z rozpisanym planem działań

Możesz dołączyć do grona kobiet, które razem ze mną pracują nad swoją komunikacją, by świadomie wykorzystywać siłę słów w budowaniu wspierającej i zdrowej relacji z sobą i innymi ludźmi.

Pracując ze mną nad swoją komunikacją zauważysz, że stajesz się bardziej asertywna i świadoma swoich celów. Pomagam kobietom ujarzmić Wewnętrznego Krytyka i Syndrom Oszusta, dzięki czemu ruszają z miejsca realizując cele zawodowe i osobiste.

Pracując ze mną przezwyciężysz strach przed działaniem oraz będziesz mogła nie tylko nauczyć się wspierającej komunikacji, ale również opracować strategię realizacji siebie w obszarach dla Ciebie ważnych.

Poznaj mnie bliżej

Magdalena Nowak – specjalistka ds. komunikacji i PR, animatorka społeczna i kultury, tutorka, absolwentka Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Akademii Biznesu prowadzonej przez Barbarę Lech oraz kursów i szkoleń z obszaru rekrutacji, marketingu, relacji i komunikacji. Autorka projektów z obszaru PR oraz szkoleń i spotkań z udziałem takich osób jak Zuzanna Wędołowska z Szpinak Robi Bleee, czy Piotr Bielski. Autorka m.in. scenariusza muzealnego pokoju zagadek dla Muzeum Śląskiego. Prowadzi kanał na YOU TUBE z wywiadami na temat macierzyństwa, zdrowia i rozwoju osobistego.

spotkanie dla mam wioska mam


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *