Jak zachęcać dziecko do czytania? – to pytanie bardzo często słyszę wśród mam, które są zgromadzone wśród mojej Karuzeli Familijnej. Dlatego w dzisiejszym wpisie zapraszam Was do poznania moich sposobów na zaproszenie dziecka do świata książek.

Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania?
Każda z nas zapewne wie, że wspólne czytanie bajek daje naszym dzieciom niezwykłe wartości. Przede wszystkim kształtujemy ich wyobraźnię i słownictwo, ale także wpływamy na rozwój inteligencji emocjonalnej. Czas z książką, to również czas bliskości. Moment, kiedy jesteśmy skupieni na sobie i na wspólnej lekturze. Dzięki temu pokazujemy naszym dzieciom, że są dla nas ważne.
Jak zachęcić dziecko do czytania?
Czytanie – to frajda
Zamień czas z książką na zabawę. Jeśli Twoje dziecko nie lubi słuchać, jak mu czytasz, to możesz wybrać bajki obrazkowe. Tego typu książki są fantastycznym narzędziem do wymyślania wspólnych zabaw.
Propozycje zabaw z książką w tle
Zadania dźwiękonaśladowcze
Książki obrazkowe są zbudowane z niezliczonej ilości ilustracji, które mogą przedstawiać życie w mieście, czy np. ulubione samochody i statki. Dzięki temu pokazują przedmioty i zwierzęta, które wydają z siebie przeróżne dźwięki. Zadaniem dziecka może być stworzenie głosu dla wybranej postaci. Dzięki temu nie tylko rozwinie swoją koncentracje, ale również będzie to świetny trening logopedyczny.

Znajdź mnie
Na każdej ilustracji możesz przykleić karteczkę z zadaniem. Zadaniem dziecka może być odszukanie wskazanych elementów na ilustracji. Wspólnie możecie poszukać pieska, kotka lub środek transportu. Tego typu czynności wspomagają kształtowanie spostrzegawczości oraz koordynacji oko – ręka.
Opowiedz mi
Książki obrazkowe, to siła ilustracji, które opowiadają nam historię nie używając przy tym słów. Dzięki temu, to my możemy zamienić się w pisarzy, sprawiając, że za każdym razem nasza opowieść będzie zupełnie inna.

Detektywi na tropie przygody
Jeśli dobrze się przyjrzysz książkom obrazkowym, to odkryjesz, że każda z nich ma swoje małe smaczki, czyli śmieszne ilustracje, które pokazują w jakie tarapaty potrafią wpaść bohaterowie książki. Razem z dzieckiem możesz poszukać właśnie takich ilustracji, by wspólnie zastanowić się, co takiego się wydarzyło.

Zabieraj je ze sobą
Książki obrazkowe można zabrać ze sobą wszędzie. Będą wspaniałym towarzyszem wypraw oraz podczas podróży pociągiem. Dzięki temu pokazujemy dziecku, że książka jest również zabawką, która może nam towarzyszyć wszędzie.
Zaangażuj się
Pokaż dziecku, że dla Ciebie oglądanie książek jest frajdą. Rozmawiajcie o nich podczas wspólnego obiadu. Pokazujcie obrazki z zaangażowaniem, pamiętając, że to od Was zależy, czy czytanie będzie kojarzyć się ze świetną zabawą, czy z nudą.

Pozwól dziecku wybrać
Kupując różnorodne książki dajesz dziecku wybór. Dzięki temu poszerzasz jego wyobraźnię oraz umożliwiasz rozwój nowych zainteresowań. Pamiętaj, że książki nie dzielą się na te bardziej dla dziewczynek i na te bardziej dla chłopców. Każda bajka ma w sobie potencjał, który wspólnie możecie odkryć 🙂
Seria książek autorstwa Doro Gobel i Peter Knorr Wydawnictwa Bararyba
W naszej biblioteczce znajdziesz kilka serii książek obrazkowych. Jedną z nich jest seria wydana przez Wydawnictwo Bararyba. Do tej serii należą książki „Nasze Miasteczko” oraz „Statki, łodzie, motorówki”, które zapraszają do wspólnej przygody. Znajdziecie w nich nie tylko urocze ilustracje, ale przede wszystkim ukryte historie, które przywołują uśmiech na naszych twarzach.
Z tych książek możecie też się sporo nauczyć. Pokazują np. dlaczego nie warto popisywać się podczas jazdy motorówką oraz ilustrują historię strażaków, piekarzy, czy muzyków. Tym samym dają możliwość do tworzenia niezliczonej ilości historii, które inspirują, bawią i uczą.
Moją ulubioną scenką jest para młoda, która biegnie do ratusza podczas deszczu z uśmiechem na twarzy. Zresztą możecie ich zobaczyć również na innych obrazkach, np. przedstawiających ich zaręczyny 🙂 Dlaczego właśnie Ci bohaterowie zwrócili moją uwagę? Ponieważ pokazują, że nie musi być idealnie, żeby było pięknie :
Atutem książki jest nie tylko szata graficzna, ale również samo wykonanie. Tekturowe okładki, duży format i pastelowe kolory podnoszą walory estetyczne książek, dzięki czemu skupiają na sobie uwagę.
Szerze polecam! Książki znajdziesz na stronie wydawnictwa
Książka „Nasze miasteczko” została również doceniona przez Annę Jankowską z bloga Aktywne czytanie, która wskazała ją w swoim zestawieniu najlepszych książek dla dwulatka.

Znajdź mnie na You Tube gdzie prowadzę wywiady dla mam!

Cześć! Jestem Magda!
Cenię sobie pozytywne myśli i uśmiech od ucha do ucha!
Jeśli masz podobnie, to koniecznie śledź mnie na
Facebooku
Instagramie