Dlaczego warto uczyć dziecko planowania?

Recenzje kalendarza ściennego dla dziecka

Czy wiesz, że istnieje jedna wspólna wartość, którą posiada każdy z nas? To wartość, którą nie możemy podzielić, odzyskać, zaoszczędzić. Wartość, którą codziennie i nieustannie tracimy. Czy wiesz już co to jest? Tak – to jest nasz czas.

Zarządzanie sobą w czasie poprzez świadome planowanie, to jedna z najpotrzebniejszych umiejętności, jakich warto nauczyć się od najmłodszych lat. Ta umiejętność nie tylko pozwala nam lepiej ogarniać nasze codzienne obowiązki, umożliwiając tym samym zachowanie zdrowej równowagi między pracą a domem. Pozwala również z większym szacunkiem podchodzić do czasu należącego do drugiego człowieka.

Czy dziecko wie czym jest czas?

Jak nauczyć dziecko planowania

Dla dziecka czas, to pojęcie dosyć abstrakcyjne. Musisz wiedzieć, że dziecięcy umysł jest nastawiony na to co dzieje się TU i TERAZ. Dla niego takie pojęcie, jak „jutro”, czy „za chwilę” są dosyć mało precyzyjne. Dopiero z czasem nabywa umiejętności, które pozwalają mu lepiej zrozumieć, czym jest upływający czas.

Jak się tego uczy?

Przede wszystkim poprzez obserwację i własne doświadczenie. Widzi, jak dzień przechodzi w noc i jak zmieniają się pory roku. Z czasem zaczyna czekać na ważne dla siebie wydarzenia, jak urodziny, święta, czy planowane wakacje. To wszystko pomaga mu lepiej zrozumieć pojęcie czasu.

Dlaczego warto uczyć dziecko planowania?

Kalendarz ścienny dla dziecka
Pan Kuleczka 2022

Przede wszystkim dlatego, że ta umiejętność pomaga nam zadbać o siebie. Jeśli z szacunkiem podchodzimy do swojego czasu nie jesteśmy, aż tak ulegli w stosunku do osób, które chcą dosłownie „wejść nam na głowę”.

Czy w Twoim życiu nie doświadczyłaś stanu, kiedy ktoś chciał obarczyć Cię zbyt dużą ilością obowiązków, a Ty po prostu nie potrafiłaś powiedzieć NIE? Mógł być to szef, koleżanka z pracy, albo partner. Jak się wtedy czułaś? Wykorzystana? Przytłoczona? Żadne z tych uczuć nie było dla Ciebie dobre. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć jakie są Twoje granice możliwości. Jakie masz plany, aspiracje, czy cele, które chcesz realizować. I na ich podstawie planować swój dzień.

Jeśli wiemy, co jest dla nas ważne i co chcemy w ciągu danego dnia zrobić, to łatwiej przychodzi nam zaopiekowanie się sobą poprzez asertywne odmawianie innym.

Korzyści wynikające z umiejętności planowania

Planowanie wydarzeń - jak nauczyć dziecko długoterminowego planowania
Kalendarz Pan Kuleczka 2022
Media Rodzina

Mniej stresu – ciągłe deadline’y wzbudzają w nas niepotrzebne napięcie, które kumuluje się w naszym ciele. Rozplanowany dzień pozwala nam utrzymać kontrolę nad naszym czasem, dzięki czemu łatwiej pogodzić nam różne obowiązki.

Sprawczość – dziecko ucząc się planowania swojego dnia zyskuje poczucie sprawczości, które buduje jego pewność siebie. Dzieci lubią wiedzieć, że one również mają kontrolę nad swoją codziennością. Dzięki temu czują się ważne, potrzebne i wysłuchane.

Odpowiedzialność – mówiąc o czasie, mówimy też o odpowiedzialności. To kolejna cecha, która moim zdaniem jest niezwykle ważna. Pozwala nam skupić się na tym, co my możemy zrobić, żeby osiągnąć zaplanowane cele. Dzięki temu nasze dziecko może też poczuć odpowiedzialność za swoje zadania, które ma zrealizować samodzielnie.

Czas razem – wspólne planowanie inspiruje nas do celebrowania wspólnych chwil. W naszym kalendarzu mogą zagościć wspólne spacery, wizyty u babci, zaplanowane uroczystości, jak również własne małe przyjęcia, które sami wymyślimy, jak np. „Tortowa niedziela” albo „Biwak pod sufitem”.

Budowanie zdrowych nawyków – jestem absolutną zwolenniczką budowania pozytywnych dla nas nawyków. I jestem przekonana, że pełnią również ważną rolę w życiu dziecka. Dzięki nim zyskuje uporządkowany rytm dnia, a to sprawia, że jego poczucie bezpieczeństwa wzrasta. Zresztą pamiętajmy, że do nawyków należą również takie czynności, jak: mycie zębów po posiłku, czy rower.

Wspieranie dziecka w poznawaniu siebie – dziecko, które planuje swój czas ma okazję, by przyjrzeć się tym co go otacza. Dzięki planowaniu dostrzega nie tylko listę obowiązków, ale również rzeczy, które sprawiają mu przyjemność. Z czasem zaczyna też lepiej poznawać siebie. Widzi, że jedne czynności łatwiej mu się wykonuje w godzinach porannych, a inne w popołudniowych. A ta wiedza będzie niezwykle przydatna dla niego w przyszłości. Bo planowanie pracy w zgodzie ze swoimi możliwościami, to pierwszy krok ku lepszej efektywności, która pozwala nam zaoszczędzić czas.

Po co dziecku cele?

Planowania można się nauczyć. Jak nauczyć planowania dziecko? Czy warto?

Zbyt często utożsamiamy cele z bezkrytyczną pogonią za wynikami. Przez to mocno je nie doceniamy. Celem może być spędzenie aktywnej soboty na zewnątrz, w trakcie której będziemy mogli odpocząć, pooddychać świeżym powietrzem, czy zjeść coś pysznego.

W kontekście planowania cele są o tyle ważne, że to my stajemy się osobami, które są odpowiedzialne za ich realizację. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim stawiamy siebie w roli kapitana, który kieruje statkiem zamiast pozwolić, aby to czynniki zewnętrzne ustalały jego kierunek.

Kalendarz ścienny dla dziecka – dlaczego warto?

Kalendarz ścienny pozwala dziecku poprzez kreatywną zabawę poznać wszystko, co jest związane z czasem. Tym samym dziecko uczy się dni tygodnia, pór roku oraz wraz z kalendarzem obserwuje, jak czas płynie.

Kalendarze pozwalają nam też zaplanować wspólny czas. Dają przestrzeń, którą możemy wypełnić dobrymi momentami, dzięki czemu po upływie roku staną się dla nas piękną pamiątką.

Zaplanuj nowy rok z Panem Kuleczką

 dlaczego kupić dziecku kalendarz ścienny

Kalendarz „Pan Kuleczka 2022” to sympatyczny pomysł na wspólne planowanie. Piękne ilustracje, przemyślane naklejki oraz plastyczne kolory zainteresują dziecko oraz pozwolą mu na planowanie ważnych dla niego wydarzeń.

Dzięki takim naklejkom, jak „Hurra” czy „Jeszcze tydzień” dziecko będzie mogło w pełni zaangażować się w proces planowania. Co ważne, „Pan Kuleczka” to również niezwykle ciepła postać, której zdjęcia będą pięknie wyglądać na ścianie dziecięcego pokoju.

Pamiętaj też o tym!

Co dziecko potrzebuje, by móc nauczyć się planować swój czas?

Dziecko uczy się wtedy, kiedy czuje się bezpiecznie i dobrze. Dlatego wspólną naukę planowania potraktuj na luzie. Zamień to w świetną zabawę, w trakcie której będziecie mogli spędzić czas razem.

Pamiętaj również, że nic tak nie kształtuje dziecka, jak to co widzi każdego dnia. Jeśli sama dbasz o siebie i o swój czas, to Twoje dziecko również przejmie od Ciebie ten nawyk. Dlatego bez wyrzutów sumienia zatroszcz się również o zaplanowanie we własnym kalendarzu wydarzeń, które dla Ciebie będą ważne i wartościowe.

Pokaż, że Twoje obietnice związane z czasem, to nie są puste słowa

Dotrzymujmy składanych obietnic, które są ściśle związane z czasem. Odbierajmy dzieci z przedszkola o ustalonych porach, np. po obiedzie oraz bawmy się z nimi w zgodzie z tym, co wcześniej obiecaliśmy.

Dzięki temu pokazujemy dziecku szacunek oraz uczymy ich odpowiedzialności za nasze słowa i za nasz wspólny czas.

Pan Kuleczka recenzja kalendarza
Pan Kuleczka Kalendarz 2022

Wpadnij też po pyszne przepisy:

Ciasto kokosowo – bananowe

Owsianka z patelni

Magda Nowak inicjatorka wydarzeń dla mam


Cześć! Jestem Magda!


Cenię sobie pozytywne myśli i uśmiech od ucha do ucha!
Jeśli masz podobnie, to koniecznie śledź mnie na
Facebooku
Instagramie


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *