Świąteczne pomysły na zabawy dla maluchów

Rodzinne święta dla kreatywnej rodziny! 🌲❄

Jesteście rodzicami dzieci od 1 do 3 roku życia i zastanawiacie jak możecie wspólnie spędzić czas by jednocześnie zapewnić dziecku fantastyczną zabawę, jak i pozytywnie wpłynąć na jego rozwój? A może jesteście przekonani, że z rocznymi Elfikami nie jesteście jeszcze w stanie sięgnąć po farbki lub kolorowy papier?? Pomimo świątecznej gorączki szukacie pomysłu na to jak ciekawie spędzić czas z rodziną?


Jeśli TAK, to jesteście w bardzo dobrym miejscu 😀 


Dlatego rozsiądźcie się wygodnie z kubkiem aromatycznej kawy i dajcie się porwać kreatywnym pomysłom na świąteczną zabawę z najmłodszymi szkrabami, a następnie wcielcie je w życie dając mi później znać, który z moich pomysłów w szczególności   przypadł Wam do gustu!

Gotowi? Zaczynamy!

Krok 1: Krótki poradnik kreatywnego rodzica

Pamiętaj, dzieci nigdy nie są ani za małe, ani za duże na zabawę. To dzięki niej mogą się pozytywnie rozwijać oraz wzmacniać poczucie pewności siebie oraz umacniać budowane więzi społeczne. Dziecko dosłownie potrzebuje codziennej zabawy do normalnego funkcjonowania tak, jak każdy z nas potrzebuje np. tlenu by nadal żyć. Dlatego zanim zaczniesz się irytować zastanawiając się, jak długo można się bawić, pomyśl:


„to co dla mnie jest tylko zabawą dla mojego dziecka jest nie tylko ciężką i wymagającą pracą, ale także sensem życia”


Ten czas, w którym podczas wspólnej zabawy poświęcasz dziecku całkowicie swoją uwagę ma dla dziecka większe znaczenie niż cały asortyment wszystkich zabawek dla dzieci znajdujący się na sklepowych półkach na całym świecie. Dzięki Tobie i tylko dzięki Tobie zwykłe tekturowe pudełko może być najfajniejszą zabawką, która daje nieograniczone możliwości do poruszania dziecięcej wyobraźni.

Wykorzystajcie nadchodzące święta by wspólnie z rodziną spędzić czas nie tylko przy suto zastawionym stole, ale także na podłodze w otoczeniu ulubionych książek, obrazków, zdjęć i materiałów papierniczych z których wspólnie możecie stworzyć coś fajnego. Rozmawiajcie ze sobą przy migającej kolorowymi światełkami choince oraz słuchajcie dźwięku kolęd lub zimowych piosenek, które tylko w tym okresie nabierają szczególnego uroku.


A i na koniec, gdybyście mieli jakiekolwiek wątpliwości, to:

Mózg dziecka jest skoncentrowany na potrzebie zabawy, ruchu, dostarczania nowych wrażeń, ponieważ znajduje się w ciągłym rozwoju. Maluch nie jest w stanie zatrzymać potrzeby ruszania się, biegania, zadawania miliona pytań, ciągłego dziwienia się otaczającym światem, dotykania wszystkiego co widzi, ponieważ JEGO POTRZEBA ROZWOJU I CIEKAWOŚCI jest silniejsza niż możemy sobie wyobrazić.


5 sprawdzonych pomysłów na zabawę z maluchami!

Gwiazdy na niebie

Potrzebujecie:

  • solniczki z solą;
  • czarny brystol lub czarne kartki;
  • klej w sztyfcie lub w tubce.

Na czym polega zabawa?

Na kartce malujecie za pomocą kleju kontury gwiazd. Następnie podajecie dziecku solniczkę i zachęcacie go do wysypywania jej zawartości na przygotowaną przez Was kartkę. Później otrzepujecie ją z nadmiaru soli, dzięki czemu na kartce pojawią się błyszczące gwiazdy utworzone z przyklejonej do kleju soli.

Rada: Zamiast soli możecie również użyć cukier wymieszany np. z kolorowym brokatem, dzięki temu Wasze gwiazdy będą jeszcze bardziej błyszczeć.

Czy wiesz?

Dzięki tej zabawie dziecko wzmacnia myślenie przyczynowo – skutkowe. Ponadto, jeżeli pozwolisz mu sypać sól lub cukier za pomocą dłoni, łyżeczki i solniczki dostarczysz mu różnorodnych bodźców oraz zafundujesz mu świetny trening tzw. motoryki małej, którą musimy ćwiczyć za pomocą zabawy a by w pełni ją rozwinąć. Dzięki niej dziecku będzie mogło w przyszłości nauczyć się pisać, malować lub tworzyć inne konstrukcje za pomocą swoich dłoni!

5 sprawdzonych pomysłów na zabawę z dziećmi

Moja własna choinka.

Potrzebujecie:

  • zielony brystol;
  • wydrukowane na twardym papierze zdjęcia ulubionych postaci dziecka lub członków rodziny wycięte w formie bombek;
  • taśma dwustronna;
  • masę mocującą do ściany tzw. guma, dzięki której będziecie mogli swobodnie odklejać i przyklejać bombki.
  • ewentualnie: kokardki, łańcuch choinkowy.

Na czym polega zabawa?

Z brystolu wycinacie dużą choinkę, którą przyklejacie za pomocą masy mocującej do ściany. Następnie wspólnie z dzieckiem dekorujecie choinkę za pomocą wydrukowanych bombek. Dodatkowo możecie ozdobić wasze świąteczne drzewko kokardkami i łańcuchem przyklejając je do ściany.

Jeśli Wasze dziecko jest maleńkie i mogłoby odkleić bombkę lub całą choinkę przez co mogłoby połknąć pozostawioną na brystolu masę mocującą, to możecie użyć np. taśmy dwustronnej albo możecie powiesić wspólnie przygotowaną choinkę na takiej wysokości by ciekawskie rączki dziecka nie mogły się do niej dostać.

Czy wiesz?

Taka zabawa może zapoczątkować wyjątkową rodzinną tradycję, którą przez lata będziecie mogli wspólnie pielęgnować. Najważniejsze jednak, że umożliwicie swojemu dziecku ubranie jego pierwszej choinki za pomocą wyjątkowych bombek, które będzie mogło dotknąć i samodzielnie przymocować do stworzonego przez Was drzewka. Następnie przez całe święta będą mu towarzyszyć nie tylko ilustracje ulubionych postaci, jak kotki, pieski, czy pociągi, ale również zdjęcia Wasze i Waszych najbliższych. Wspólnie będziecie mogli siadać przed Waszą choinką i pokazywać zdjęcia babci, dziadka, cioci i wujka po to by wzmacniać poczucie więzi  u Waszego dziecka.

Pamiętajcie, że w święta najważniejsza jest bliskość i każda chwila spędzona razem 🙂

w co się bawić w święta

Malowanie dla smyka.

Potrzebujecie:

  • farbki w tubce do wyciskania;
  • folię spożywczą;
  • szeroką taśmę klejącą.

Na czym polega zabawa?

Przyklejacie fragment foli spożywczej do podłogi za pomocą taśmy. Następnie wyciskacie na nią różne kolory farb. Kolejnym krokiem będzie nałożenie kolejnej warstwy foli, którą również przyklejacie za pomocą taśmy. Dzięki temu dziecko będzie mogło mieszać farbki nie brudząc sobie rąk.

Czy wiesz?

Ta zabawa nie tylko rozwija dziecięcą wyobraźnię, ale również pomaga w nauce odróżniania poszczególnych kolorów. Dodatkowo zachęca dziecko do dotykania śliskiej faktury foli zwiększając jego tolerancję na nowe bodźce.

Malowanie między farbami jest świetnym rozwiązaniem dla maluszków, które uwielbiają brać wszystko do buzi, ale również dla starszaków.

zabawa plastyczna dla smyka

Układanie, segregowanie, łączenie elementów, czyli wszystko to co maluchy kochają najbardziej.

Potrzebujecie:

  • 3 pudełka kartonowe lub miski;
  • wydrukowane małe zdjęcia:  a) zwierząt np. 4 pieski, 3 kotki, 2 świnki, 5 krów; b) pojazdów np. traktor, koparka, pociąg; c) części ubrań: czapka, kurtka, rękawiczki.

Na czym polega zabawa?

Wasze zadanie polega na umieszczeniu w odpowiednim kartonie lub misce odpowiedniego zdjęcia. I tak dla przykładu do jednego kartonu wrzucamy zwierzątka, a do drugiego zdjęcia pojazdów odpowiednio je nazywając. Dodatkowo możecie przykleić na dane kartony zdjęcia, które pomogą Wam w segregacji np. na kartonie z pojazdami wystarczy przykleić dowolny samochód.

Nie zrażajcie się tym, że dzieci początkowo wkładają przygotowane przez Was ilustracje do niewłaściwych pudełek. Samo wkładanie i wyjmowanie jest już świetną zabawą oraz pomaga dziecku poznawać nowe słówka w całkowicie inny sposób. Pamiętajcie, że z czasem każdy maluszek zacznie odpowiednio łączyć wszystkie elementy.

Czy wiesz?

Jeśli podczas nauki słów zaangażujesz również dziecko do ruchu, to łatwiej będzie mu zapamiętać i wypowiedzieć nowo poznane słowa? Codzienna zabawa pomaga nie tylko zbudować szczególną więź z dzieckiem, ale również wpływa na jego harmonijny rozwój. Łącząc różne czynności zwiększacie zainteresowanie dziecka daną czynnością, a to już stanowi duży krok na drodze do mówienia 🙂

Rada.

Starsze dziecko, ok. 2 letnie możesz również zachęcić do szukania np. pieska w książeczkach, zabawkach jakie posiada. Mój syn mając 17 miesięcy potrafił wskazywać w której książce ma namalowane np. koparki oraz bezbłędnie pokazywał je na puzzlach oraz wśród swojej kolekcji aut. Taka zabawa pozytywnie wpływa na pamięć oraz uczy dziecko koncentracji.

Czy wiesz?

Wkładanie zabawek do odpowiedniej miski, to nic innego jak ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. która pomaga nam w rozwoju percepcji wzrokowej oraz pozytywnie wpływa na współpracę oko – ręka.

Świąteczne wykopaliska, czyli sensoplastyka dla smyka.

Potrzebujecie.

  • miskę;
  • sitko;
  • łopatkę;
  • małe zabawki;
  • dwie szklanki mąki ziemniaczanej.

Na czym polega zabawa?

Oczywiście na szukaniu ukrytych przedmiotów w misce z mąką 🙂 A następnie na sypaniu mąki przez sitko oraz swobodnej zabawie pełnej radości 😀

Czy wiesz?

Zabawa z mąką wpływa na rozwój:

💙 motoryki małej;

💙  zmysłu dotyku i wzorku;

💙 zdolności manualnych;

💙  koncentracji.

domowa piaskownica

❄❄❄

Wszystkie przygotowane przeze mnie zabawy możecie śmiało zaproponować najmłodszym dzieciom. Dzięki nim możecie spędzić wspólny czas w kreatywny, interesujący i rozwijający sposób. Jeśli do tego dodacie Waszą obecność, Wasz spokój, Wasze zaangażowanie, choinkę oraz dźwięk ulubionych kolęd, to uwierzcie mi na słowo, że te święta nabiorą magicznego znaczenia dla Was i Waszych dzieci.

                                                          ❄❄❄

rozwój osobisty dla mamAutorka: Magdalena Nowak

Wieloletnia animatorka społeczna, specjalistka ds. komunikacji oraz organizatorka wydarzeń dla kobiet. Z pasji trenerka umiejętności społecznych. W wolnym czasie uwielbia eksperymentować w kuchni oraz czytać książki.

Zapraszam do przeczytania:

Jedzenie jest super, czyli nie takie sekretne sposoby na „niejadka”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *